birgün

21° AÇIK

AKP'li belediyeden aynı isme 43 ihale!

Bağcılar Belediyesi Kurucu Meclis Üyesi olan AKP’li Yeşilyurt’un aile şirketi Mert İnşaat, belediyeden bir ihale daha aldı. Bu ihalelerle şirket, Bağcılar Belediyesi’nden 50 milyon 319 TL tutarında 43’üncü işini almış oldu.

GÜNCEL 20.06.2022 06:30
AKP'li belediyeden aynı isme 43 ihale! Abdurrahman Yeşilyurt (sağdaki) AKP’li Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir’i geçen günlerde ziyaret etti.
Abone Ol google-news

Uğur ŞAHİN

Kamu kurumları ile yerel yönetimlerin ihaleleri AKP’lilerce paylaşılmaya devam ediyor. AKP’den milletvekili aday adayı ve Bağcılar Belediyesi Kurucu Meclis Üyesi olan Abdurrahman Yeşilyurt’un aile şirketi, Bağcılar Belediyesi’nin 2 milyon 684 bin TL’lik bir ihalesini daha aldı. Bu söz konusu şirketin son 11 yılda Bağcılar Belediyesi’nden aldığı 50 milyon 319 TL tutarında 43’üncü, kamudan ise 117 milyon 679 bin TL değerindeki 72’nci ihalesi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, AKP’li Bağcılar Belediyesi, 29 Nisan tarihinde “Karayolu İşleri Yaptırılacaktır” başlığıyla ihaleye çıktı. Belediyeye bağlı Fen İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği ihalede, yaklaşık maliyet 3 milyon 490 bin 175 TL olarak belirlendi. İki şirket teklif verirken ihaleyi 2 milyon 684 bin TL’lik teklifle ‘Mert İnşaat Temizlik’ isimli şirket aldı. İdare ile şirket arasında 7 Haziran tarihinde sözleşme imzalandı.

BELEDİYEYE ‘ABONE’

İhaleyi alan Mert İnşaat, 2018’deki seçimlerden AKP milletvekili aday adayı olan ve Bağcılar Belediyesi Kurucu Meclis Üyesi Abdurrahman Yeşilyurt tarafından 1999 yılında kuruldu. AKP’li belediyenin asfalt işlerinin abonesi olan Mert İnşaat, son 11 yılda 117 milyon 679 bin 329 TL’lik 72 ihale aldı. Bu ihalelerin 50 milyon 319 bin 657 TL’lik kısmını Bağcılar Belediyesi’nden alan firma, belediyenin tam 43 işini üstlendi. Refah Partisi’nin kurucu üyesi olan Abdurrahman Yeşilyurt, 2016’da şirketteki hisselerini oğulları Mertcan Yeşilyurt ile Hüseyin Yeşilyurt’a devretti. Şirket, büyük hissedar Hüseyin Yeşilyurt tarafından yönetiliyor. Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü’nün de yüklü ihalelerini alan şirket, Ümraniye, Güngören, Zeytinburnu ve Fatih gibi AKP’li belediyelerden de ihaleler kaptı. O ihalelerden bazıları ve tutarları şöyle:

•Esenler Belediyesi'nden 2 milyon 743 bin 291 TL değerinde dört ihale.
•Zeytinburnu Belediyesi’nden 5 milyon 889 bin TL’lik üç ihale.
•Güngören Belediyesi’nden 1 milyon 216 bin 57 TL değerinde bir ihale.
•Fatih Belediyesi’nden 4 milyon 969 bin TL tutarında bir ihale.
•Sultangazi Belediyesi’nden 2 milyon 811 bin TL’lik bir ihale.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol