birgün

16° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 10.02.2020 17:04

AKP’li Bergama Belediyesi’nde 3 işçi işten çıkarıldı

AKP’li Bergama Belediyesi’nde DİSK üyeleri Alev Çakır, Nazlı Deniz Tan ve Gonca Çetin işten çıkarıldı

AKP’li Bergama Belediyesi’nde 3 işçi işten çıkarıldı

AYCAN KARADAĞ

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den AKP’ye geçen Bergama Belediyesi’nde yaşanan skandallar devam ediyor. Mobbing ve baskından kaynaklı birçok işçi geçtiğimiz dönemde istifa etmek zorunda kalırken, şimdi de DİSK’e üye 3 kadın işçi, işten çıkarıldı. İşten çıkarılan Alev Çakır, Nazlı Deniz Tan ve Gonca Çetin, haklarını aramak için Bergama Belediyesi önünde eyleme başladı.

BERGAMA BELEDİYESİ BU HUKUKSUZ UYGULAMADAN DÖNMELİ

Yaşanan gelişmelerin ardından bugün DİSK, Bergama Belediyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK Genel İş Genel Sekreteri Şükret Sevgener’in okuduğu açıklamada şunları ifade etti:

“Anayasaya ve yasalara, Türkiye’nin de tarafı olduğu Avrupa ve uluslararası emek standartlarına aykırı olan, sendikal hak ve özgürlükleri hiçe sayan, serbest toplu sözleşme ve örgütlenme hakkına yönelik bu anlayış asla kabul edilemez. Sendikal hak ve özgürlükler devletin altına imza attığı uluslararası sözleşmelerle de güvence altındadır. Ayrıca uluslararası bu sözleşmeler Türkiye’de Anayasanın 90. maddesinde yer alan düzenleme ile iç hukuka dahil olmuştur. İşveren, bir sendikaya üye olan işçilerle sendika üyesi olmayan işçiler veya ayrı sendikalara üye olan işçiler arasında, çalışma şartları veya çalıştırmaya son verilmesi bakımından herhangi bir ayrım yapamaz. İşçiler, sendikaya üye olmaları veya olmamaları, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde işçi kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaları veya sendikal faaliyette bulunmalarından dolayı işten çıkarılamaz veya farklı işleme tabi tutulamaz. Bergama Belediyesi bu hukuksuz uygulamadan dönmeli, işten çıkarılan üyelerimizin işlerine iadeleri yapılmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol