birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 25.03.2020 10:58

AKP’li Bergama Belediyesi’nde işten çıkartılan 3 kadın işçi: Eyleme ara, direnişe devam

AKP’li Bergama Belediyesi’nden işten çıkartıldıktan sonra direnişe geçen 3 kadın işçi, koronavirüs salgını nedeniyle ‘belediye’ önündeki eylemlerine bir süre ara verdi. Yapılan açıklamada “Eyleme ara direnişe devam” denildi

AKP’li Bergama Belediyesi’nde işten çıkartılan 3 kadın işçi: Eyleme ara, direnişe devam

AYCAN KARADAĞ

AKP’li Bergama Belediyesi’nde işten çıkarılan 3 kadın işçi Gonca Çetin, Alev Çakır ve Nazlı Deniz Tan’ın haklarını aramak için belediye önünde sürdürdükleri eylemin 43’üncü gününde arabuculuk görüşmeleri yapıldı.

Arabuluculuk görüşmelerinin ardından 3 kadın işçi koronavirüs salgını nedeniyle ‘belediye’ önündeki eylemlerine bir süre ara verdi. Koronovirüs tehdidi nedeniyle Arabuluculuk Daire Başkanlığı’ndan gelen öneriyle telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen arabuluculuk oturumu Bergamalı 3 kadın işçinin avukatı Muradiye Savran Kavut, Bergama Belediyesi Avukatı ve Arabulucuk Daire Başkanlığı Avukatı arasında gerçekleştirildi.

Arabuluculuk görüşmelerinin ardından Bergamalı 3 kadın işçi tarafından durum değerlendirmesi yapılarak basın açıklaması okundu.

'NE YAZIK Kİ ‘HAYIR’ ALGINIZDA BİR SIKINTI OLDUĞUNU GÖRÜYOR, SÖYLÜYORUZ'

İşçilerden Alev Çakır, yaptığı açıklamada, “43 günden beri Bergama belediye başkanı Hakan Koştu’ya şu mesajı vermeye çalışıyoruz; Sayın başkan koltuklar gelir geçer, insanlar yaptıklarıyla anılır. Siz tam 50 haftadır Bergama halkına hayırlı cumalar mesajı atıyorsunuz. Ardından personeli zorunlu izne çıkarıyorsunuz. Sürgünlere gönderiyorsunuz ve kendi ayakları üzerinde durmak zorunda olan biz işçi kadınları verim düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkarıyorsunuz.

Söylediklerinizin, yaptıklarınızın ve davranışlarınızın ‘hayır’ kavramı ile yan yana getirilmesinin imkânsız olduğunu size anlatmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki ‘hayır’ algınızda bir sıkıntı olduğunu görüyor, söylüyoruz. Bergama’nın sorunlarıyla değil, çalışanların hangi sendika, hangi siyasi görüşe mensup olduğu ile ilgileniyorsunuz. Buradan bir kez daha ekmeğinde olan işçiyle değil, kentin sorunlarıyla ilgilenmeye sizi davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

'HAKSIZLIĞI VE HUKUKSUZLUĞU HER YERDE ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Çakır sözlerine şöyle son verdi:

“Gördüğünüz gibi belediye başkanı Hakan Koştu bizim bu seslerimize kulağını tıkamış, gözünü kapatmış ve vicdanını bir kenara koymuştur. Hukuki sürecin ilk aşaması olan arabuluculuk oturumunda Bergama Belediyesi avukatları ile bizim avukatlarımız bir araya gelmiştir. Hakan Koştu ısrarla işimize geri dönemeyeceğimizi ve dönüşümüzün mümkün olamayacağını bir kez daha iletmiştir. Anlaşılacağı üzere yaptığımız bütün çağrılara rağmen başkan bir kez daha kamuoyu vicdanını yaralamış ve alnına bu kara lekeyi sürmüştür. Biz haksızlığa karşı sürdürdüğümüz mücadelemizi her platformda dile getireceğiz. Bu haksızlığı ve hukuksuzluğu her yerde anlatmaya devam edeceğiz. Hakkımızı hukuki yollarla arayacağız. Üzerinde yaşadığımız dünyamızın ve ülkemizin içinde bulunduğu koronavirüs tehdidi nedeniyle belediye önünde sürdürdüğümüz eyleme bir süre ara veriyoruz. Ancak direnişimize devam edeceğiz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız