CHP'li Gülizar Biçer Karaca, AKP'li Cahit Özkan'ın "Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak" açıklamasına tepki gösterdi. Karaca, "Kurucu derken hangi devleti yıkmayı planlıyorsunuz?" dedi.

AKP'li Cahit Özkan: Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 'yeni anayasa' hakkında yaptığı açıklamada, "Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak" dedi.

Hürriyet'e konuşan Özkan, açıklamasında, "Çünkü Gazi Mustafa Kemal, İzmir İktisat Kongresi’nde yaptığı bir konuşmada, ‘Arkadaşlar ülkemizi düşman işgalinden kurtardık, topraklarımızdaki işgali sonlandırdık. Ancak aynı İstiklal mücadelesini ekonomide, diplomaside, hukukta, sağlıkta, havacılıkta, üretimde ve ihracatta her alanda gerçekleştirmeliyiz’ diyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, sistem olarak vatandaşlarımızın mutabakata vardığı bir metindir. Aksayan yönleri olabilir; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mevcut anayasanın içerisinde hiçbir şey ayet değildir. Önümüzdeki süreçte çıkacak olan metnin sivil, demokratik, milli iradeyi hâkim kılacağı, vesayete ve darbeye geçit vermeyeceğini, temel hak ve özgürlükleri, insan hak ve özgürlüklerini koruyan ve güçlendiren nitelikte olacağını ifade edebiliriz" ifadelerini kullandı.

CHP'DEN TEPKİ: HANGİ DEVLETİ YIKMAYI PLANLIYORSUNUZ?

akp-li-cahit-ozkan-bu-anayasanin-ismi-yeniden-kurulus-anayasasi-olacak-840948-1.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın 'yeni Anayasa' açıklamasına tepki gösterdi. Özkan'ın yeni anayasanın isminin 'Yeniden Kuruluş Anayasası' olarak nitelemesine tepki gösteren Karaca, "Güç zehirlenmesi yaşayanların, ucube tek adam rejimini halka dayatanların, tek adamın çöküşünde, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin sürüklendiği çıkmazda çaresizlik içinde kıvrananların çabası nafiledir" eleştirisini yöneltti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün sözüne atıfta bulunan CHP'li Karaca, şunları söyledi:

"Kurucu derken hangi devleti yıkmayı planlıyorsunuz? Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü hatırlatalım, 'Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.' Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi bellidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Yönetim şekli Cumhuriyettir. Yeni anayasa yapma hevesiyle, içi boş sözlerle, Saray’ın dayatmalarıyla, gündem değiştirme çabalarıyla, yarattığınız sorunları gizleyemezsiniz."

AKP'li Özkan'ın anayasa konusunda açıklama yapmasını eleştiren CHP'li Karaca, "Bu konuda son söz söyleyecek en son kişinin Cahit Özkan olduğunu söylemek için geçmişine bakmak yeterlidir. Kendisine Uğur Mumcu’nun sözüyle cevap vermek isterim, 'Haklıdan yana değil, güçlüden yana olanlar korkak ve kaypak olurlar. Güç merkezi değiştikçe dönerler fırıldak olurlar" dedi.