birgün

9° PARÇALI BULUTLU

AKP’li Cahit Özkan’dan sosyal medya düzenlemesine ilişkin açıklama

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen sosyal medya düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Özkan, bu düzenlemeyle kişi, hak ve özgürlüklerin güvence altına alınacağını iddia etti.

GÜNCEL 28.07.2020 16:34
AKP’li Cahit Özkan’dan sosyal medya düzenlemesine ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

Sosyal medya düzenlemesi Meclis Genel Kurulu'nda görüşülürken, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, sosyal medya düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Düzenlemenin sosyal medya sağlayıcılarına hangi yükümlülükleri getirdiğini açıklayan AKP'li Özkan, muhalefetin sansür eleştirilerine de yanıt verdi.

Sosyal medya düzenlemesinin hayata geçirildikten sonra yurttaşların kişi, hak ve özgürlükler, özel hayatın gizliliğinin güvence altına alınacağını iddia eden AKP'li Özkan, "Diğer taraftan tamamen başına buyruk faaliyet gösteren sosyal medyayı planlamış olacağız" fikrini savundu.

Özkan'ın düzenlemeye dair açıklamaları şöyle:

“Bu düzenleme sosyal medyada veri paylaşımına ilişkin gerçek veya tüzel kişilere sosyal ağ sağlayıcı tanımlaması getirecektir. Türkiye'de temsilci bulundurma yükümlülüğü getirilecektir. Bulundurmayanlara hem mali hem de yayın engeli düzenlemesi bu gerekleri yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına getirmektedir. Kişiler tarafından özel hayatın gizliliği kapsamındaki şikâyetlere 48 saat içinde olumlu veya olumsuz yanıt verme yükümlülüğü getirilmektedir. Erişimin engellemesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararı imkanı verilerek, ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenli hale geleceği açıktır.”

“Yeni bir hukuk düzeninin oluşması, kişilerin hak ve özgürlüklerinin korunması için büyük öneme sahiptir. Pek çok ülke bu düzenlemeyi yaptı ve yapıyor. Gelişen teknoloji ile beraber sosyal medyanın hayatımızın büyük bölümünü kaplaması ve verilerin güvenliği ile ilgili alanda ciddi düzenleme gerekmektedir. Petrolün yerini alan düzenlemeden bahsediyoruz. Veri kaynaklarını istedikleri gibi kullanmaları, kişisel verilerin korunmasını tehdit etmektedir. Bir insan hakkı olarak kişisel verilerin korunması bir vatandaşın temel hakkıdır. Sosyal medya araçlarının en çok kullanıldığı ve üretildiği Almanya ve Rusya bu alanda en çok düzenleme yapan ülkelerdendir. Vatandaşın hukukunu korumak için yaptığımız çalışmalar, bizi bu düzenleme yapmaya sevk etmiştir.”

“Bu düzenlemeyi de hayata geçirdikten sonra hem vatandaşlarımızın kişi, hak ve özgürlükler, özel hayatın gizliliğine ilişkin düzenlemeler güvence altına alınacak. Diğer taraftan tamamen başına buyruk faaliyet gösteren sosyal medyayı planlamış olacağız.”

“Parlamento yakınma yeri değildir. Vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntılarını, Meclis Genel Kurul'da eleştirerek görevimizi yapmış olmayız. Anayasa’da güvence altına alınan kişi hak ve özgürlükleri, özel hayatın gizliliği, kişinin maddi manevi dokunulmazlığına ilişkin sosyal medya üzerinden bir müdahale varsa kayıtsız kalmamız mümkün değil. Hangi partiden olursa olsun sosyal medya üzerinden yürütülen bu tür mütecaviz suçların vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olduğunu gördük. Bunlardan yakınıyoruz. 83 milyon yakınıyoruz, ‘gelin gereğini yapalım’ dediğimiz zaman, ayak sürüyoruz. Sosyal medya üzerinden yürütülen mütecaviz suçların vatandaşların mağduriyetine neden olduğunu gördük. Bu doğru değil. Yaptığımız düzenleme evrensel değerlere uygundur.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol