birgün

27° AZ BULUTLU

AKP’li Çelik ‘belge’ istedi, CHP’li Başarır paylaştı: Emniyet’ten “Peker’e koruma” yazısı

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Elinde belge olan hemen mahkemeye versin” diyen AKP’Li Ömer Çelik’e belgeli yanıt verdi.

GÜNCEL 13.05.2021 20:01
AKP’li Çelik ‘belge’ istedi, CHP’li Başarır paylaştı: Emniyet’ten “Peker’e koruma” yazısı
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Ali Mahir Başarır, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'e 2015'te Barış için Akademisyenler İnisiyatifi” üyesi 1128 akademisyene yönelik söylediği, 'Oluk oluk kanlarını akıtacağız' tehditlerinden sonra koruma polisi verildiği iddialarına ilişkin emniyet yazısını paylaştı.

akp-li-celik-belge-istedi-chp-li-basarir-paylasti-emniyet-ten-peker-e-koruma-yazisi-875508-1.

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Başarır, “’Elinde belge olan hemen mahkemeye versin’ diyen Ömer Çelik’e soruyorum; Bu kadar yozlaşmış düzenin içinde, hangi tarafsız mahkemeye, hangi tarafsız savcıya başvuralım! İşte size İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nün itiraf gibi resmi açıklaması!” dedi.

T24’te yer alan habere göre Başarır, “Mafya lideri Sedat Peker 9 Ekim 2015 tarihinde Rize’de ‘teröre lanet’ mitingi yapıyor. Burada, ‘oluk oluk kan akıtacağız’ diyor ama bu şahıs, aynı yıl devlet tarafından korunuyor. İş adamı kılıfı altında, Türkiye’de mafyalığın halk gözündeki en bilinen yüzlerinden birisine koruma veriliyor. Diğer tarafta ise tehdit almasına rağmen koruma verilmeyen binlerce insan var. Fakat, ‘oluk oluk kan akacak’ diyen şahıs ise koruma altında” dedi.

Ömer Çelik’in, ‘Elinde belge bulunan mahkemeye gitsin’ sözlerini de hatırlatan CHP’li Başarır, şu ifadeleri kullandı:

“Bu şahsa, iktidar tarafından 6 sene önce koruma verilmiş. Bu şahıs, 6 sene önce mafya lideri, suç örgütü lideri değildi de AKP iktidarı ile arası bozulunca mı suç örgütü lideri oldu? Siz bu illegal odaklara koruma tahsis etmişsiniz. Ömer Çelik, ‘mahkemeye başvursun’ diyor ama Süleyman Soylu attığı tweet ile yargıya etki edebildiğini açıkça ifade etmiş. Karşımızda, neresinden tutarsak tutalım elimizde kalan bir olay var. Bu yüzden TBMM’de bu konuyla alakalı bir araştırma komisyonu kurulmalıdır.”

“Eşinden, sevgilisinden şiddet gören kadınlara koruma sağlayamayan iktidarın; bir mafya liderinin güvenliği için koruma görevlendirmekten çekinmediğini” belirten CHP’li Başarır, şöyle devam etti: “AKP iktidarı, yalan söylemeye devam ediyor. Dün emrine koruma polisi görevlendiren İçişleri Bakanı, bugün ise organize suç örgütü lideri diyor. CHP olarak bizim görüşümüz ise en başından beri nettir; bu şahıs organize suç örgütü lideridir. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nün yayımladığı yazıya göre; bu şahsa, İstanbul Valiliği tarafından 2015 yılında koruma polisi verilmiş ve yine bu şahsın söylemlerine göre, Süleyman Soylu zamanında da bu uygulama devam etmiş. Fakat, burada bu mafya liderine koruma polisi verildiği ortaya çıkmışken utanıp istifa edeceklerine konuyu muhalefete getirip yüzsüzlük ve arsızlıkta çığır açıyorlar.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol