birgün

25° AÇIK

AKP’li eski vekil, 'anketler iç açıcı değil' dedi: Tüm muhalefet adayları Erdoğan'ı geçiyor

Gazeteci Deniz Zeyrek, eski bir AKP'li vekilin yaptırdıkları anket sonuçları için "Çok iç açıcı değil" dediğini söyledi. AKP’li ismin aktardığına göre, ismi geçen tüm muhalefet adayları Erdoğan'ı geçiyor.

SİYASET 01.06.2022 10:35
AKP’li eski vekil, 'anketler iç açıcı değil' dedi: Tüm muhalefet adayları Erdoğan'ı geçiyor
Abone Ol google-news

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, seçim anketleri ile ilgili görüştüğü AKP’li eski bir vekilin yaptırdıkları anketler için “Çok iç açıcı değil” dediğini aktardı. Eski vekil Cumhurbaşkanı adaylığı için ismi geçen tüm muhalif adayların AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı geçtiğini söyledi.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, "Oylar azaldıkça anormallikler artacak!" başlıklı bugünkü yazısında eski bir AKP'li milletvekilinin anketlerle ilgili açıklamasına yer verdi.

Söz konusu isme "Anketler nasıl geliyor" diye sorduğunu, karşılığında ise "Çok iç açıcı değil" yanıtını aldığını anlatan Zeyrek, şunları kaydetti:

"Mehmet Ali Kulat'ın yönettiği MAK Araştırma'nın (5-14 Mayıs 2022 tarihleri arasında 30'u büyük şehir 63 ilde toplam 5 bin 750 kişiyle yaptığı) Mayıs anketinin sonucunu anımsatarak, 'AK Parti yüzde 30'un altına düşmüş' dedim.

(Ankette 'Yarın genel seçim olursa oyunuzu hangi partiye oy verirsiniz?' sorusuna verilen yanıtlardan – kararsızlar dahil – şu sonuçlar çıkmış: AK Parti yüzde 28.3, CHP yüzde 27.1, İYİ Parti yüzde 16.1, HDP yüzde 7.8, MHP yüzde 6.6, DEVA Partisi yüzde 3.1 ve Gelecek Partisi yüzde 2.8)

'EN SON YÜZDE 31 BULMUŞTUK'

AK Partili eski vekil, 'Bizim anketlerde de durum pek farklı değil, en son yüzde 31 bulmuştuk' dedi.

Haliyle doğrudan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a verilen desteği anımsattım.

(MAK anketinde Erdoğan'a oy verebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 36'da. Bütün kararsızlar Erdoğan'a eklense Erdoğan 40'ı zor buluyor.)

AK Partili eski vekil 'Bizimkilerde de durum aynı. Hatta şunu söyleyeyim, adı geçen tüm muhalefet adayları (Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş) ikili sorulduğunda Cumhurbaşkanımızı geçiyor.'

'EN BÜYÜK FARKI MANSUR YAVAŞ ATIYOR'

Bu benim için şaşırtıcı bir cevaptı. En büyük farkı kimin attığını merak ettim. 'Mansur Yavaş' dedi. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'nun Erdoğan'ı kritik bir farkla geçtiğini, Erdoğan'ın iki isimle yarışması halinde durumu değiştirebileceğini anlattı."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol