birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

AKP'li eski vekilin adı dolandırıcılık davasında: "Bu para olayından sonra ev aldı"

Mısırlı iş insanı Imad Kachkol'un dolandırıldığı iddiası üzerine başlatılan ve AKP'li eski vekil Salih Fırat'ın da adının geçtiği soruşturmada yeni ifadeler ortaya çıktı. Söz konusu iddianın kilit isimlerinden ve tutuklu yargılanan Fırat'ın kayınbiraderi Sayit Subaşı, “Bana, Gambiya’dan 1 milyar dolar getirilip, bir kısmını TC’ye bağışlayacağı söylendi. Bu para olayından sonra da eniştem bir trilyon iki yüze ev aldı. Yarısını peşin, yarısını da banka kredisi ile” dedi.

GÜNCEL 15.11.2021 12:16
AKP'li eski vekilin adı dolandırıcılık davasında: "Bu para olayından sonra ev aldı"
Abone Ol google-news

Mısırlı iş insanı Imad Kachkoul'un 70 bin dolar dolandırıldığı iddiasıyla şikayetçi olması üzerine başlatılan davada ifade veren, AKP'li eski milletvekili Salih Fırat'ın kayınbiraderi Sayit Subaşı, eniştesini suçladı.

Kachkoul geçtiğimiz yıl haziran ayında suç duyurusunda bulunarak, eski AKP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Sayit Subaşı (Fırat'ın kayınbiraderi), Efe Subaşı (Sayit Subaşı'nın oğlu) ve Y-Bulut Danışmanlık şirketi hakkında ‘dolandırıcılık' iddiasıyla şikayetçi olmuştu. Kachkoul, pandeminin ilk günlerinde Türkiye'den ayrılmak için 70 bin dolara özel uçak kiralamak isterken dolandırıldığını söylemişti.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, Mısır, Irak, Suriye, Tanzanya ve Mersin'de şirketleri olan Kachkoul'un, Türkiye'ye 1 milyar dolar para getirmek için AKP'li eski milletvekili Salih Fırat'a teklif götürdüğü iddia edildi. Dolandırıcılık iddiasındaki kilit isimlerden Salih Fırat'ın kayınbiraderi Sayit Subaşı, tutuklu yargılandığı davanın Ankara 35. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmasında eniştesini suçladı.

"ESAS MEVZUSU GAMBİYA'DAKİ PARANIN GETİRİLMESİNİ ORGANİZE ETMEK"

Kachkoul'dan 70 bin dolar aldığı iddia edilen Subaşı, ifadesinde şunları anlattı:

“Mısırlı iş insanı, Gambiya'da 1 milyar doları olduğunu, bunun getirilmesi için kargo uçağı kiralamak istediğini söyledi. ‘Parayı ödeyelim siz siyasi veya kendi ilişkileriniz ile bunları ikna edin' dedi. Bana fotoğraflar gösterdi, şey (dolar) paletler halinde. ‘Bir milyar doları Türkiye'ye getireceğim, bir kısmını TC'ye bağışlayacağım' dedi. Esas mevzusu beyefendinin, Salih Fırat'la oturup Gambiya'daki paranın getirilmesini organize etmek, derdi bu. Fırat beni aradı Y-Bulut Danışmanlık A.Ş.'nin IBAN bilgilerini verdi. 70 bin doları şirketin hesabına yolladı.”

Mahkeme Başkanının “Senden neden şikayetçi oldular?” sorusuna cevap veren Subaşı, “Sabıkam olduğu için, Salih'in yönlendirmesi ile benden şikayetçi oldular” karşılığını verdi. Subaşı, “Bu para olayından sonra da eniştem bir trilyon iki yüze ev aldı. Yarısını peşin, yarısını da banka kredisi ile” iddiasında bulundu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol