birgün

4° PARÇALI BULUTLU

AKP’lİ Eyüpsultan Belediyesi dev okul arazisini satacak: Yıkımın nedeni 'duygusal'mış!

AKP’li Kadir Topbaş’ın İBB Başkanı olduğu dönemde ‘kaçak’ olduğu iddiasıyla yıkılan Kemer Okulları’nın 210 bin 538 metrekarelik arazisi satışa çıkıyor. AKP’li Eyüpsultan Belediye Başkanı Köken, CHP’lilerin ‘ret’ oyuna karşı satış için yetki aldı.

SİYASET 12.12.2020 07:15
AKP’lİ Eyüpsultan Belediyesi dev okul arazisini satacak: Yıkımın nedeni 'duygusal'mış!
Abone Ol google-news

Yaren ÇOLAK

İstanbul Eyüpsultan Belediyesi, 11 yıl önce kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılan Kemer Okulları’nın bulunduğu 210 bin 538 metrekarelik devasa araziyi satacak. Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı tarafından yaptırılan okul binalarının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından yıkılması ülke gündemine oturmuştu.

AKP’li Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Kemerburgaz’da bulunan ve bir zamanların önemli tartışma konularından biri haline gelen, 210 dönümden büyük araziyi satmak için Belediye Meclisi’nden yetki aldı. CHP üyelerinin ‘ret’ oyu verdiği teklif, AKP’li üyelerin oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi. Teklifte özetle şöyle denildi: “Mülkiyeti Belediyemize ait Kemerburgaz Mahallesi 3106 parsel sayılı 210 bin 538 metrekare yüzölçümlü taşınmazın ‘Arsa Satışı Karşılığı Hasılat Paylaşım’ yöntemiyle ihale edilerek satılması ve satışa ilişkin düzenlenecek protokolün imzalanması için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi…”

Teklifin görüşülmesi sırasında CHP’li meclis üyeleri Sema Balcı, Ali Haydar İşkar, Mustafa Tüysüz birer konuşma yaparak, teklifi eleştirdi. Arazi ile ilgi plan ve projelerin hazırlandıktan sonra teklifin meclise getirilmesini savunan CHP’li üyeler şeffaflık istedi. CHP’li Tüysüz, “Bizim korku ve endişemiz şudur ki, yarın bir gün buranın belediyenin kapsamı dışına çıkartılarak, bakanlıkların buraya el koyarak müteahhitlerin burayı farklı bir şekilde değerlendirme konusudur” dedi.

akp-li-eyupsultan-belediyesi-dev-okul-arazisini-satacak-yikimin-nedeni-duygusal-mis-815867-1.

AKP’Lİ GÜRBÜZ: PEŞKEŞ ÇEKECEK GİBİ ALGI

CHP’lilerin eleştirilerini, AKP’li Meclis Üyesi Ahmet Hamdi Gürbüz yanıtladı. Gürbüz, özetle şunları söyledi: “Burada sanki Eyüp halkının hassasiyetleri düşünülmüyor, Ak Parti Grubu’ndaki arkadaşlar kafayı eğmişler, belediye başkanı da burayı alacak peşkeş çekecek gibi bir algı içerisinde. Yangından mal kaçırdığımızı mı düşünüyorsunuz? Dosyanın geldiği şekliyle oylanmasını istiyoruz.” İkinci kez söz alan CHP’li Balcı ise, “Biz kimseye peşkeş çekileceğinden bahsetmedik. Fakat kendisi niyet okuduğu için zannediyorum, o yüzden söyledi” dedi. Konuşmaların ardından, CHP grubunun karşı çıkmasına rağmen teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

KAÇAK OLDUĞU İÇİN OKUL YIKILDI

Kemerburgaz ile Göktürk sınırında bulunan devasa arazi, Maliye Bakanlığı tarafından 1999 yılında ön izin ihalesiyle, 31 milyar TL karşılığında “Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı”na verildi. Gazeteci Zafer Mutlu’nun, bir deniz kazasında hayatını kaybeden kızı Zeynep Mutlu adına kurulan Vakıf, söz konusu araziye yaptırdığı okullarda yaklaşık 10 yıl eğitimi sürdürdü. Ancak arazinin verilmesi ve yaptırılan okul binalarının ‘kaçak’ olduğu iddiasıyla ilgili tartışmalar ve hukuki süreç yaklaşık 10 yıl devam etti. Binaların kaçak inşa edildiğine karar verilmesi üzerine, İBB ekipleri okul binalarını 23 Ağustos 2009 tarihinde yıktı.

Maliye Bakanlığı’nın ön izinle Vakfa verdiği arazi, açılan dava sonucunda, 2000 yılında Eyüp Belediyesi adına tescil edilmişti.

SORULARI SADETTİN TANTAN CEVAPLAMIŞTI

Söz konusu arazinin adı geçen Vakfa verilmesi, dönemin İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin tarafından TBMM gündemine taşınmıştı. İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın yanıtlaması istemiyle Şahin tarafından verilen soru önergesinde şöyle denilmişti:

“220 dönümlük (3106 parsel) bir araziyi yargı kararlarına rağmen işgal eden kurucuları bazı gazete sahipleri ve yazarları olan bir vakfın mahkemelerin haklarında verdikleri olumsuz kararlardan sonra idareye bu kararları etki yaparak aldırmış olmaları iddiaları doğru mudur?”

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan adına verilen yanıtta ise şu ifadelere yer verilmişti:

“Maliye Bakanlığının 22 Mart 1999 tarih ve 008640 sayılı yazıları ile Eyüp İlçesi Kemerburgaz Köyü İskoza sırtı mevkiindeki 3106 parsel sayılı 210 bin 538 metrekare yüzölçümlü arazinin 144 bin 310 metrekarelik kısmı üzerinde kurulacak irtifak hakkına esas olmak üzere, imar planı yaptırmak ve uygulama projesini hazırlamak amacı ile yapılan ön izin ihalesi sonucunda 31 milyar liraya Zeynep Mutlu Eğitim Vakfına verildiği, ancak Eyüp Belediyesince Maliye Bakanlığı adına açılan dava neticesinde Eyüp 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesince 27 Mayıs 1999 tarihinde 99/3888 sayılı kararla söz konusu arazinin Eyüp Belediyesi’ne verilmesi yönünde karar tesis edildiği ve mahkeme kararına istinaden söz konusu arazinin 15 Şubat 2000 tarihinde Eyüp Belediyesi adına tescil edildiği ve bu konuda adı geçen Vakıf kurucuları tarafından idareye baskı yapıldığı konusunun doğru olmadığı…”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol