Hakkari’de AKP'li iş insanı Mehmet Seven’in kızı Zuzan Seven, Yeşil Sol Parti'den milletvekilliği adaylığı için başvuru yaptı. Mehmet Seven, kızına tepki gösterirken Twitter üzerinden açıklama yapan Zuzan Seven ise, "Bu aile içerisinde sistemin hışmına uğramış milyonlar bulunuyor. Bu aile içerisinde direnen ve mücadeleyi terk etmeyen kadınlar var" dedi.

AKP'li iş insanının kızı Yeşil Sol'dan adaylık başvurusu yaptı, açıklamalar peş peşe geldi

Hakkari’de AKP'nin kuruluşundan beri üyesi olan iş insanı Mehmet Seven’in öğretmen kızı Zuzan Seven, Yeşil Sol Parti'den Hakkari ve Şırnak illeri için milletvekilliği adaylık başvurusu yaptı. Kızının başvurusu üzerine AKP'li Mehmet Seven duruma tepki göstererek yazılı bir açıklama yayımladı. Twitter'dan açıklama yapan Zuzan Seven ise, "Bizler Kürt siyasal hareketiyle yaşamı anlamlandırmış yurtseverleriz. Bu aile içerisinde sistemin hışmına uğramış milyonlar bulunuyor. Bu aile içerisinde direnen ve mücadeleyi terk etmeyen kadınlar var" dedi.

"BAŞVURU EN ÇOK BENİ RAHATSIZ ETTİ"

Kızının başvurusunu desteklemediğini, kızının 'birileri tarafından yönlendirildiğini' iddia eden Mehmet Seven, kızının adaylık başvurusuna tepki gösterdiği açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ailece bilgimiz dışında yapılan bir başvurudur. Kızımın kendi tercihidir. Ailemizi kesinlikle bağlamıyor. Yaklaşık 20 yıldır AKP’de siyaset yapıyorum. Kızım Hakkari’de yaşamıyor. Bölgenin sosyolojisini bilmiyor. Birilerinin yönlendirmesiyle aday olduğunu düşünüyoruz. Yaptığı başvuru ailemiz başta olmak üzere en çok beni rahatsız etmiştir.”

"BU AİLE İÇERİSİNDE DİRENEN KADINLAR VAR"

Babasının açıklamasından sonra Zuzan Seven, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları yazdı:

“Bilindiği üzere Hakkari’nin tanınan iş insanlarından biri olan babam bu kararımı desteklemediğini yerel basın vasıtasıyla açıkça beyan etmiştir. Bu beyandan sonra aday adaylık başvurumu geri çekip çekmeyeceğime ilişkin gelen sorular doğrultusunda bir açıklama yapma gereği duymuş bulunmaktayım. Babamın basına verdiği bu demeç, aramızda ideolojik ve siyasi ortaklığın olmadığını gösterme ihtiyacından kaynaklı sanıyorum.

Ailemle bilhassa da babamla yaşadığım ihtilafın siyasi ve ideolojik çerçeveyle sınırlı kalmasını daha geniş anlamdaki aile bağlarımızı olumsuz anlamda etkilememesini umuyorum. Ancak bilmenizi isterim ki bizim ailemiz bu dar aile yapısından çok daha büyüktür. Bu aile içerisinde sistemin hışmına uğramış milyonlar bulunuyor. Bu aile içerisinde direnen ve mücadeleyi terk etmeyen kadınlar var. Bu aile içerisinde cezaevi önünde saatlerce görüş için bekleyen on binlerce tutuklu yakını var. Babamın desteği benim için elbette motive edici olurdu ancak bu destekten mahrum kalmam hasebiyle aday adaylık başvurumu geri çekmem söz konusu değildir."