birgün

20° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 19.03.2017 08:27

AKP’li işçiler ‘Hayır oyu vereceğiz’ dediği için atıldı

İGDAŞ’a bağlı taşeron bir firmada çalışan sekiz işçi, referandum için ‘Evet’ çalışması yapan AKP’lilere, ‘Hayır’ oyu kullanacaklarını söyledikleri gerekçesi ile işten atıldı

AKP’li işçiler ‘Hayır oyu vereceğiz’ dediği için atıldı

BURCU CANSU / burcucansu@birgun.net
@burcu_cansu

Referandum için ‘Evet’ çağrısı yapan AKP’lilerin şikâyeti üzerine, İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne (İGDAŞ) bağlı Saitoğulları firmasında çalışan sekiz işçinin işine son verildi. İşlerine son verilen işçiler, CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Alper Yeğin’i ziyaret ederek yaşadıklarını anlattı. İşçilerin Yeğin’e aktardıklarına göre, işlerinin son verilmesinin tek gerekçesi referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacak olmaları. İşçilerin aktardıklarına göre 15 Mart günü yaşananlar şu şekilde:

“İşçiler İĞDAŞ’a bağlı Saitoğulları taşeron firmasında Şile’nin Sarıkaya Köyü’nde çalışırlarken yanlarına referandum için ‘evet’ çağrısı yapan AKP’liler yanaşıyor. İşçilere selam vererek, referandumda kullanacakları oyu soruyorlar. İşçiler ‘hayır diyeceğiz’ dediğinde otobüstekiler şaşırıyor, işçiler de ‘Bu memlekete demokrasi yok mu, biz hayır diyeceğiz. Ak Partiliyiz ama bu gidişatı beğenmediğimiz için hayır oyu kullanacağız’ diyor. Otobüstekiler ‘İĞDAŞ bizim şirketimiz, siz bizim ekmeğimizi yiyorsunuz hayır veremezsiniz’ diye çıkıyor ve işçilerin aracının plakasını alıp gidiyor...”

‘Hayır’ demişsiniz, işinize son verildi

“Büyükşehir Belediyesi’nde araç plakası vardır ve o araca bağlı çalışan elemanların isimleri kayıtlıdır” diyen Yeğin, sonrasında yaşananları şöyle aktardı: “Plaka şefe iletiliyor, şef firmayı arıyor, firma da işçileri şantiyeye geri çağırıyor. İşçiler şantiyeye gittiğinde Saitoğlulları Firma Şefi Fikret Uruç, ‘Yanınıza gelen evet otobüsündekiler size referandumda kullanacağınız oyu sorduğunuza hayır demişsiniz doğru mu?’ diye sorulduğunda işçiler olayı doğruluyor. Uruç, ‘hepinizin işine son verildi, işi bırakın’ diyor. 8 işçinin aynı gün ilişiği kesiliyor.”

Topbaş’a çağrı: İşçiler işlerine iade edilsin

İşçilerin işine son verilmesini faşizm olarak niteleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “İşçiler işlerine derhal geri dönmelidir. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağım. Sürekli ekranlarda Almanya’ya Hollanda’ya faşizm nutukları atanları hatırlatarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a çağrıda bulunuyorum, sadece Hollanda ve Almanya’da değil aynı zamanda Türkiye’de de İstanbul’dan Şile’ye kadar faşizm gelmiştir. Bunu şiddetle kınıyor ve işçilerin bir an önce işlerine iade edilmelerini istiyoruz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol