birgün

7° PARÇALI BULUTLU

AKP'li Köse, Özgür Özel'in izlettiği 'rüşvet' videosuna 'tezgah' demekle yetindi

AKP'li Mamak Belediye Başkanı ve Ankara Büyükşehir AKP Grup Başkanvekili Murat Köse, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in 'rüşvet' videosuna yanıt verdi. Köse, "Kirli bir tezgahla karşı karşıyayız" dedi. Köse, Özel hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

SİYASET 03.08.2022 17:21
AKP'li Köse, Özgür Özel'in izlettiği 'rüşvet' videosuna 'tezgah' demekle yetindi
Abone Ol google-news

AKP'li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, kendisiyle ilgili rüşvet ve yolsuzluk iddialarında bulunarak video yayınlayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e yanıt verdi.

Mamak Belediye Meclisi Ağustos 2022 2'nci oturumunda konuşan Köse, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan kendisinin görevden alınmasını isteyen Özel'e "Kirli bir tezgahla karşı karşıyayız. Bu ahlaksızdan bir kuruş dahi alan varsa namussuzdur, şerefsizdir." ifadeleriyle yanıt verdi.

Köse, rüşvet iddialarına verdiği yanıtta Özel hakkında "Mamak Belediyesine gelip Başkanlık makamına çıkarak şahsıma ağza alınmayacak küfürler etti, bize iftiralar attı, bizi ölümle tehdit etti" diye konuştu.

Açıklamalarını Twitter hesabından paylaşan Köse, Özel hakkında suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti.

Köse'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Bu ahlaksızla, belediyede veya başka herhangi bir yerde asla bir görüşme yapmadım. Bu ahlaksızdan bir kuruş dahi alan varsa namussuzdur, şerefsizdir. Böyle bir olay olmamasına rağmen bu iftiranın peşinden giden de bu iftira yapan kadar namussuzdur, şerefsizdir. Özgür Özel, basın toplantısında şahsımı hedef alan, yalan yanlış iftiralarla dolu cümleler kuruyor. Savcılığa suç duyurunda bulunduk, bu iftiralarından dolayı hukuk karşısında hesabını verecek. Özgül Özel bir iftiracının peşinden gitmesinin bedelini ödeyecek."

NE OLMUŞTU?

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında AKP'li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse'nin Mamak'ta belediyeye ait bir alanda arazi satın alan Cercis Utaş isimli vatandaşa benzin istasyonu yapması için gerekli onayın verilmediğini söylediğini gündeme getirmişti. Vatandaştan 150 bin dolar para talep edildiğini söyleyen Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Köse'nin görevden alınmasını istemişti.

Özel, şunları söylemişti:

"6 Haziran 2022 günü, Mamak Şehit İsmail Kılıç Polis Merkezi'ne giden Cercis Utaş isimli vatandaşımız, "2007 yılında, benzin istasyonu yapmak için Mamak Belediyesi'ne ait Lalahan'da, 3074 metrekare arsa satın aldım. Satın aldıktan sonra, inşaata başlayabilmek için, benzin istasyonu açabilmek için Mamak Belediyesi'ne başvuru yaptım. Mamak Belediyesi yetkilileri, buraya benzin istasyonu yapamayacağımı; Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu'na başvurarak plan uyumsuzluğunun giderilmesini söylediler. Bütün işlemlerimi yaptığım halde; Mamak Belediye Başkanı Murat Köse'nin, 'Bu başvuruyu onaylamayın' dediğini ve başvurunun onaylanmadığını öğrendim'.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse'nin yanına gittim. Bu görüşmede; Köse'nin danışmanı İsmail Aslan, Başkan Yardımcısı Ercan Kınacı ve Başkan vardı. Bana dediler ki; 'Senin bu işini onaylattırırız ama 150 bin dolar para vermen lazım'. Yalvar yakar, kavga dövüş 100 bin dolara anlaştık. Parayı Ercan Kınacı'ya elden teslim etmem söylendi. Kahvetepe isimli iş yerinde, Ercan Kınacı'ya naylon poşet içinde 100 bin dolar verdim. Ve o dönemde benim işim Büyükşehir Belediyesi'nde dakikalar içinde çözüldü. Ama Mamak Belediyesi'ne başvurdum, 13 aydır işlemimi yapmadılar. Tekrar gittiğimde de; 'O iş Büyükşehir Belediyesi'nde oldu ama Mamak Belediyesi'ndeki işin için 1 milyon lira daha vereceksin' dediler. Bu parayı vermeyeceğimi söyledim ve 6 Haziran 2022 günü gittim ki Murat Köse ile görüşeyim. Kapıya talimat verilmiş; belediyeden sokulmadım. Ve belediyeden giremediğim gibi, darbedildim. Ve geldim, size bu şikayetimi söylüyorum' diyor. Ercan Kınacı'ya parayı elden teslim etmeye gittiği gün için de Nihat Çiftçi adındaki arkadaşını şahit gösteriyor. Üçünün de telefon numaralarını söylüyor ki; kayıtlardan aynı mekanda buluştukları tespit edilebilsin. Süleyman Soylu halen daha bu Mamak Belediye Başkanı'nı nasıl görevde tutuyor?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol