AKP'li Numan Kurtulmuş, "Türkiye'de sayıları abartılı bir şekilde ortaya koyulan Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere, göçmen kardeşlerimizin kendi ülkelerine salimen dönebilmesi için bütün projeler yapılıyor. Suriyeli kardeşlerimiz hayatta kalmak için bombalardan, kimyasal silahlardan kaçtıkları Suriye'ye inşallah orada emniyet ve selamet sağlanır sağlanmaz emin bir şekilde, gönüllü bir şekilde geri döneceklerdir" açıklamasını yaptı.

AKP'li Kurtulmuş: Göçmen kardeşlerimizin kendi ülkelerine salimen dönebilmesi için bütün projeler yapılıyor

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Suriyeliler başta olmak üzere, göçmenlerin kendi ülkelerine salimen dönebilmesi için projeler yapıldığını belirtti.

Kurtulmuş, İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF), Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirilen 3. Uluslararası Model OIC Liseler Zirvesi'nin kapanış oturumuna katıldı.

Numan Kurtulmuş, Avrupa'da göçmen meselesinin önemli olduğuna ve tartışıldığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa'da bugüne kadar göçmen meselesinin sebepleri üzerinde çok fazla tartışıldığını hiç duymadım. Açık söylüyorum, Afganistanlı göçmenlerden bahsediliyor değil mi? Afganistan'ın önce Ruslar, arkasından Amerikalılar tarafından işgali olmasaydı bugün Afgan kardeşlerimiz dünyanın dört bir tarafına sadece yaşamak için göç etmek zorunda kalırlar mıydı? Geliniz Ortadoğu'ya, Ortadoğu'da terör örgütleri vasıtasıyla önce ABD'nin 2003'te işgaliyle başlayan o süreç olmasaydı, Irak ve Suriye hallaç pamuğu gibi dağıtılmasaydı, oradaki Türkler, Kürtler, Araplar, Ezidiler, Müslümanlar, gayrimüslimler, Sünniler evlerini terk etmek zorunda kalmasaydı, Ortadoğu'da bir göçmen meselesinden bahsedilebilir miydi? Şimdi kendilerinin ürünü olan bu göçmen sorununun üzerinde sörf yapanlar, bunun üzerinde yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığını körükleyenler önce otursunlar, baksınlar. 'Bu Ortadoğu'daki örgütlere biz niye yıllar boyunca silah dağıttık? Bunlara niye lojistik destek verdik, niye bunlara siyasi ve istihbarı destek verdik' diye kendilerini suçlasınlar."

İnsanların sorunlarını, problemlerini nasıl çözeceklerini düşündüklerini dile getiren Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Küresel sorunların sonucu olan göçmen meselesini de inşallah artan ırkçılığın, gelişen faşizmin bir aracı haline döndürmeden makul ve gerçekten elverişli politikalar kullanarak çözeceğiz. Türkiye'de sayıları abartılı bir şekilde ortaya koyulan Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere, göçmen kardeşlerimizin kendi ülkelerine salimen dönebilmesi için bütün projeler yapılıyor. Bugün hükümet toplantısından sonra bunlarla ilgili muhtemelen ayrıntılar da ortaya çıkacaktır. Suriyeli kardeşlerimiz hayatta kalmak için bombalardan, kimyasal silahlardan kaçtıkları Suriye'ye inşallah orada emniyet ve selamet sağlanır sağlanmaz emin bir şekilde, gönüllü bir şekilde geri döneceklerdir."