AKP'li Numan Kurtulmuş, sürekli iktidar tarafından hedef haline getirilen İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılabileceğini söyledi.

AKP'li Kurtulmuş, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmayı gündeme getirdi

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İstanbul Sözleşmesi hedef alan açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, "Nasıl usulünü yerine getirerek imzalanmışsa, usulünü yerine getirerek sözleşmeden çıkılır" dedi.

İktidarın ve yandaş meydanın sürekli hedef haline dönüştürdüğü İstanbul Sözleşmesi 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya açıldı ve 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma niteliğini taşıyan Sözleşme, bugüne kadar Türkiye dahil Avrupa Konseyi üyesi 20 ülke tarafından onaylandı. Türkiye, Sözleşme'yi imzaya açıldığı 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalamış, 14 Mart 2012 tarihinde ise onayladı.Ancak sözleşmede yer alan hükümler uygulanmıyor.

AKP'li Kurtulmuş, katıldığı bir TV programında erken seçim’le ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi:

“Türkiye’de erken seçim diye bir gündem yoktur. Türkiye Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi belirlenen tarihlerde yapılacaktır. 2023’te seçimi çok rahat alacak bir şekilde çalışmaları yürütmekteyiz. Allah’ın izniyle 2023’te başarılı bir seçimi idrak edeceğiz.”