Seçim takvimine ilişkin açıklamalarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, gündeme gelen 30 Nisan tarihini yalanladı. Zengin, "14 Mayıs'ın ise muhtemel tarihlerden bir tanesi olduğuna dikkat çekerek, "Bizim belirlediğimiz, 'şu tarih olsun' dediğimiz bir tarih söz konusu değil" diye konuştu.

AKP'li Özlem Zengin 30 Nisan'ı yalanladı, seçim için olası tarih verdi

2023 yılının haziran ayında yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı ve genel seçimle ilgili takvimi netleştirmek için çalışmalar sürüyor. Kamuoyunda gündeme gelen seçim tarihlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, olası 30 Nisan tarihini yalanladı.

Zengin, Habertürk'te Kübra Par'ın sorularını yanıtladı. Seçim takvimine ilişkin açıklamalarda bulunan Zengin, 30 Nisan 2023'te seçim olacak iddiasını "kesinlikle doğru değil" ifadeleriyle reddetti.

"14 MAYIS MUHTEMEL TARİHLERDEN"

Zengin gündeme gelen tarihlerden 14 Mayıs için ise 'muhtemel bir tarih' değerlendirmesinde bulundu. Zengin, "14 Mayıs muhtemel tarihlerden bir tanesi ama bizim belirlediğimiz, 'şu tarih olsun' dediğimiz bir tarih söz konusu değil" diye konuştu.

Zengin, şöyle devam etti: "Daha önümüzde vakit var, ocakta şubatta yapacağımız işler var. 18 Haziran olmasında da bir mahsuru yok. Cumhurbaşkanı'nın adaylığı hakkında tartışma açılıyor. Yeni bir anayasa yaptık, yeni anayasa göre iki kere seçilebilir hükmü var. Hiçbir itiraza gerek olmayan durumdayız. Bu kanuna bakıldığında bu maddenin sıfırdan yazıldığını göreceğiz. Bu sebeple bizim aday olur, olamaz diye şüphemiz yok. Cumhurbaşkanımız zaten mevcut anayasaya göre ikinci defa aday olacak."