birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 23.02.2021 17:21

AKP'li Özlem Zengin'i hedef alarak paylaşım yapan Mert Yaşar tutuklandı

Twitter'da AKP'li Özlem Zengin'i hedef alarak paylaşım yapan Avukat Mert Yaşar tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Yaşar'ın tutuklandığı bildirildi.

AKP'li Özlem Zengin'i hedef alarak paylaşım yapan Mert Yaşar tutuklandı

Twitter'da AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin'i hedef alarak yaptığı paylaşım nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan Mert Yaşar, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Zengin’e sosyal medya paylaşımında hakaret ettiği gerekçesiyle Mert Yaşar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçlarından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında dün gece Eyüpsultan’da gözaltına alınan Yaşar, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilmişti.

Adliyede savcılığa çıkarılan Yaşar, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimliğe çıkarılan Yaşar, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adalet Bakanlığı da avukat ve ara bulucu olan Mert Yaşar hakkında disiplin soruşturması başlattı. Adalet Bakanlığı'nın Mert Yaşar hakkındaki disiplin soruşturmasını, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri uyarınca başlatılmasına karar verdiği belirtildi. Disiplin soruşturmasının tamamlanmasının ardından Arabuluculuk Kurulu, Yaşar'ın ara buluculuktan çıkarılıp çıkarılmamasına karar verecek. Bakanlık ayrıca Yaşar hakkında İstanbul Barosunca disiplin soruşturması başlatılması için de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı gönderdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sosyal medyada türeyen ahlaksızlık ve itibar suikastları her geçen gün şiddetini artıyor. Tokat Milletvekilimiz, Grup Başkan Vekilimiz Özlem Zengin Hanıma yönelik ahlaksız ve seviyesiz saldırıyı kınıyorum. Bu eylemlere karşı hukuk, gereği neyse yapacaktır" demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol