birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 25.02.2021 14:40

AKP'li Tamer, tepki çeken 'asgari ücretliler' açıklamasını düzeltmeye çalıştı

AKP Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, tepki toplayan asgari ücret açıklaması ile ilgili konuştu. Tamer bu kez de, "Ben o sözleri apartman görevlileri için söyledim" ifadelerini kullandı.

AKP'li Tamer, tepki çeken 'asgari ücretliler' açıklamasını düzeltmeye çalıştı

AKP Milletvekili İsmail Tamer, çıktığı bir televizyon programında, “Bakıyoruz, eleştiren insanlar cep telefonlarını altı ayda bir değiştiriyorlar, arabalarını yılda belki de ikinci yılda değiştiriyorlar. Artık asgari ücretlinin evinin önünde arabası mevcut” ifadelerini kullanmış, bu sözler tepkilere neden olmuştu.

Gazeteci Recep Bulut’un köşesinde aktardığına göre, Tamer o sözleri kimler için söylediğine ilginç bir yanıtla açıklık getirdi. Tamer, “İnanın o sözleri hangi televizyon kanalında ne zaman söylediğimi bile hatırlamıyorum. Ama ben esas o sözler apartman görevlileri için söylemiştim” dedi.

Bulut'un yazısında aktardığı o yanıt şöyle:

“İnanın bu sözleri ne zaman ve hangi kanalda söyledim onu bile hatırlamıyorum. TV Kayseri’de mi yoksa Kanal 38’de mi bilmiyorum. Dün akşam da TV Kayseri’deydim. Ama inanın hangi kanal olduğunu hatırlamıyorum! Benzer şeyler söyledim, doğru. Söyledim söylemesine de ben esas bu sözleri apartman görevlileri için söyledim. Çevrenize bakın her apartman görevlisinin kapısında bir araba var. Sonra ben bu sözleri bizden önceki yani 2002 önceki hükümet döneminde asgari ücretlinin alım gücünü mukayese etmek için kullandım. 2002 öncesi asgari ücretlinin alım gücü 100 dolar civarındaydı. Oysa bugün 400 Dolar civarında. Bunu ifade etmeye çalıştım."

“EVİNİN ÖNÜNDE ARABASI MEVCUT”

Katıldığı bir yerel televizyon programda Türkiye ekonomisi ve asgari ücrete ilişkin eleştirilere yanıt veren İsmail Tamer, şunları söylemişti.

"Asgari ücret geçmişte 100 dolar civarında bugün ise 400 dolarlara çıkmış. Az, yeterli değil. Bu ülke zengin olsa da asgari ücreti üst seviyede verse. Türk ekonomisi sıkıntılı süreçte bile büyüyor ve bu ilerlemeyi yok sayamayız. İşsizlik oranı zaman zaman düşüyor zaman zaman yükseliyor, biliyoruz. Bazı sıkıntıların bu pandemi döneminde olduğunu söylemek lazım. Sıkıntılı süreç içerisinde Türk ekonomisinin yüzde 3’lerin üzerinde büyüdüğü bir gerçek de söz konusu. İlerlemeyi yok sayamayız. Bugün bakıyoruz, bu eleştiren insanlar cep telefonlarını 6 ayda bir değiştiriyorlar. Arabalarını yılda bir, belki de ikinci yılda değiştiriyorlar. Artık asgari ücretlimizin evinin önünde arabası mevcut."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol