birgün

13° PARÇALI BULUTLU

AKP'li Tevfik Göksu, Taksim Dayanışması taleplerine 'Sevr' dedi

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İBB Meclisi'nde CHP'li Süleyman Solmaz'ı hedef alarak Taksim Dayanışması taleplerine 'Sevr' dedi. Göksu, Solmaz'ı yönelik "Konuşan arkadaş Gezi ayaklanmasında Sevr Anlaşması'nı okuyanlardanmış" ifadelerini kullandı.

SİYASET 14.06.2022 10:44
AKP'li Tevfik Göksu, Taksim Dayanışması taleplerine 'Sevr' dedi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde Okmeydanı'ndaki kentsel dönüşüm projesinin tartışıldığı esnada AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, CHP'li Meclis Üyesi Süleyman Solmaz'ı hedef aldı.

Göksu, kentsel dönüşüm projesi hakkında konuşan Solmaz'a yönelik "Konuşan arkadaş Gezi ayaklanmasında Sevr Anlaşması'nı okuyanlardanmış. Kendisini dikkate almıyorum" ifadelerini kullandı. Solmaz ise “Geziciyim gurur duyuyorum. Sevr Sözleşmesini okudu dedi, bunu ispat ederse meclis üyeliğinden istifa edeceğim" diye karşılık verdi.

İBB Meclisi haziran ayı oturumları Saraçhane'deki İBB Başkanlık binasında gerçekleştirildi. CHP'li Meclis Üyesi Solmaz, Okmeydanı Fetihtepe mahallesinde vatandaşın tepkisine neden olan kentsel dönüşüm ile ilgili konuşma yaptı. Solmaz mahallede hak sahiplerinin mülkiyet hakkına saygı gösterilmediğini mağdur edildiğini belirterek “Vatandaş kentsel dönüşüm istiyor ama mülkiyet hakkının, hukukun güvence altına alınmasını istiyor” dedi.

'RANT VAR' DİYENLERİ PROJE DIŞINDA BIRAKACAĞIZ'

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da eleştirilere yanıt verdi. Yıldız şunları söyledi:

"Okmeydanı kentsel dönüşümü 20 yıllık olay. Fetihtepe'deki dönüşümde kimse başka mahalleye gitmeyecek. Kentsel dönüşüm yerinde yapılacak. Fetihtepelilerden başka oraya kimse gelmeyecek. Tamamı hak sahiplerinden oluşacak. Bunu istemeyenleri, ‘rant var, zulüm var' diyenleri proje kapsamı dışında bırakacağız.

937 hak sahibi için 148 bin TL'ye ev yapacağız. Kağıt toplayıcısı nasıl ödeyecek o parayı diyorlar. Evini tahliye edine 18 ay devlet kira ödeyecek. 18 ay sonra anahtarı, tapuyu alınca ister sat, ister kirala. Kiracılara daire verecek bir model varsa CHP yapsın, örnek olsun. Bu projede rant varsa, bir kişi hak kaybına uğruyorsa ben projeden vazgeçeceğim.”

'İSPAT EDERSE İSTİFA EDECEĞİM'

Sözcü'de yer alan habere göre Yıldız'ın ardından söz alan Göksu, İBB'nin kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştirdi. Göksu, konuşmasında kentsel dönüşüm projesiyle ilgili konuşan CHP'li üye Süleyman Solmaz'ı kast ederek “Sadece politik malzeme yapmak için konuşan arkadaş, Gezi ayaklanmasında Sevr Anlaşmasını okuyanlardanmış. Kendisini dikkate almıyorum. CHP'nin görüşünü yansıttığını da düşünmüyorum” dedi.

“İSPAT EDERSE İSTİFA EDECEĞİM”

Bunun üzerine Solmaz Göksu'ya tepki göstererek “Sevr Sözleşmesini okudu dedi, bunu ispat ederse meclis üyeliğinden istifa edeceğim. İspat edemezse mecliste benden özür dilesin. Geziciyim, bundan gurur duyuyorum. Kendileri kentin kamusal alanlarını savunmadıkları için o görev bize düştü. Taksim Gezi Parkı biz savunduğumuz için yerinde duruyor” dedi.

Ardından gündeme maddeleri oylanmaya başladı. Oylama sürerken bir ara dışarı çıkan Göksu, meclis salonuna döndüğünde söz isteyerek “Görüntüleri CHP grup sözcüsüne attım, arkadaş çıkışta istifa dilekçesini versin” dedi.

“SEVR İLE İLGİSİ YOK, TAKSİM PLATFORMU'NUN TALEPLERİ”

Solmaz da ayağa kalkarak “Çıksın kürsüden açıklasın, Tarık beye görüntülere vermesini kabul etmiyorum” diye tepki gösterdi.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da Göksu'nun kendisine gönderdiği görüntünün Taksim Platformu'nun taleplerini içeren bir haber olduğunu söyledi. Balyalı “Sevr olarak nitelediği şey, Taksim Platformu'nun Gezi direnişi sırasında Bülent Arınç'a sunduğu taleplere ilişkin haber. Sevr ile ilgisi yok. Açıklamayı da Süleyman bey yapmıyor” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol