birgün

13° HAFİF YAĞMUR

AKP'li üst düzey yetkili: "Tahminimce çürük sökük gibi bir ikileme kullanırken ağzından bu çıkmış olabilir"

Gazeteci İsmail Saymaz, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Gezi direnişçilerine yönelik "Sürtük" demesiyle ilgili, AKP'li üst düzey bir yetkilinin, "Temenni ederim ki irticalen söylemiş olsun, aklına gelmiş olsun. Tahminimce çürük sökük gibi bir ikileme kullanırken herhalde ağzından bu çıkmış olabilir" dediğini aktardı. Saymaz, "Yani öyle bir metnin hazırlanmış olduğundan da hicap duyuyor Ak Partililer. Cumhurbaşkanı'nın kullandığı bu sözden kendi partisinin yöneticileri bile utanıyor" ifadelerini kullandı.

SİYASET 03.06.2022 16:28
AKP'li üst düzey yetkili: "Tahminimce çürük sökük gibi bir ikileme kullanırken ağzından bu çıkmış olabilir" Fotoğraf: tccb.gov.tr
Abone Ol google-news

Halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Gezi direnişi eylemlecilerine "Sürtük" demesiyle ilgili görüştüğü AKP'li üst düzey bir yetkilinin açıklamasını aktardı.

Halk TV'de Konuşmasak Olmaz programında açıklamalarda bulunan Saymaz, yayına gelmeden önce görüştüğü yetkiliye, "'Sürtük’ ifadesi Cumhurbaşkanının konuşma metninde var mıydı? Yoksa bunu irticalen mi söyledi?" sorusunu yönelttiğini söyledi. Saymaz'ın görüştüğü AKP'li yetkili, "Temenni ederim ki irticalen söylemiş olsun, aklına gelmiş olsun. Tahminimce çürük sökük gibi bir ikileme kullanırken herhalde ağzından bu çıkmış olabilir" yanıtını verdi.

Saymaz, AKP'lilerin bu söylemden dolayı hicap duydukları yorumunu yaptı.

Saymaz'ın, aktardıkları şöyle:

"Bugün yayına gelmeden önce AK Partili üst düzey bir yetkiliyi aradım. Ona şunu sordum: 'Sürtük’ ifadesi Cumhurbaşkanı'nın konuşma metninde var mıydı? Yoksa bunu irticalen mi söyledi? Bence irticalen söyledi. Promptere bakmıyor. Bütün ökesiyle önce çürük diyor, sonra sürtük diye devam ediyor. Bunu sordum. Hangisi doğrudur? Dedi ki: 'Temenni ederim ki irticalen söylemiş olsun, aklına gelmiş olsun. Tahminimce çürük sökük gibi bir ikileme kullanırken herhalde ağzından bu çıkmış olabilir.'

Yani öyle bir metnin hazırlanmış olduğundan da hicap duyuyor Ak Partililer. En azından görüştüğüm üst düzey yetkili, onun daha önce hazırlanmış bir metinden olmasından bile rahatsızlık duyuyor. Bu bir küfür. Geçiştirilebilecek bir şey değil. Cumhurbaşkanı'nın kullandığı bu sözden kendi partisinin yöneticileri bile utanıyor."

NE OLMUŞTU?

Erdoğan, TBMM'de gerçekleştirdiği dünkü grup toplantısında Gezi’ye katılanlar için 'sürtük' ifadesini kullanmıştı. "Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti" iddiasını tekrar gündeme getiren Erdoğan, "Bunlar çürük, bunlar sürtük. Kamu binalarının, polis araçlarının, işyerlerinin, otobüslerin, sokakların yıkıldığı Gezi olaylarının arkasında hangi güçlerin olduğunu tarih de yazıyor. Bunlardan bu millete hayır gelmez. Bunlar ancak terör sevicilerle beraber" demişti.

Erdoğan’ın bu sözleri birçok televizyon kanalı tarafından canlı yayınlanmıştı.

Taşcı, Erdoğan’ın bu sözlerine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Siyasilerin faaliyetlerini denetlemeye başlayan RTÜK, Geziye katılanlara 'sürtük' diyen CB Erdoğan’ın konuşmasını canlı veren kanalları 6112 sayılı yasanın 8/1/m ile n bendinde düzenlenen yayınlarda ‘kaba, argo ve müstehcen’ ifadelere yer verilemeyeceği ilkesi yönünden incelemeli" demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol