birgün

9° AÇIK

AKP'li vekil: Rakamlar ortada, halk zenginleşti

Artan enflasyon karşısında attığı ekonomi politikalarıyla eleştirilen AKP iktidarı, yurttaşın sorunlarını görmezden gelmeye devam ediyor. AKP'li vekiller gözünü kapattığı yoksulluğa rağmen halkın zenginleştiğini iddia etti. Yurttaş hayat pahalılığı karşısında ezilirken AKP Antalya Milletvekili Kemal Çelik, "Rakamlar ortada, halk zenginleşti" diye konuştu.

SİYASET 26.05.2022 14:22
AKP'li vekil: Rakamlar ortada, halk zenginleşti
Abone Ol google-news

Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) 2019 ve 2020 yılı bilanço ve hesapları, TBMM KİT Komisyonu’nda dün görüşüldü.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, görüşmeler sırasında ücretsiz dağıtılan kömür miktarı ve aile sayısının 4 yılda neden düştüğünü sordu.

Sertel, TKİ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan’a, “Ücretsiz kömür dağıtımı yapılan aile sayısı, 4 yılda 2 milyon 451 binden 1 milyon 641 bine düşmüş. Yaklaşık 800 bin aile düşmüş dört yıl içinde. Dağıtılan kömür de 2 milyon 228 bin tondan 1 milyon 492 bin tona düşmüş yani yaklaşık 1 milyon ton düşmüş. Halk giderek yoksullaşırken, ekonomik olarak büyük sıkıntı içindeyken bu yardım miktarları nasıl oldu da düştü” sorusunu yöneltti.

AKP'Lİ VEKİLLERE GÖRE HALK ZENGİNLEŞMİŞ

CHP’li Sertel’in bu sorusu üzerine AKP milletvekilleri Nevzat Ceylan ve Kemal Çelik, gittikçe yoksullaşan 'halkın zengişletiğini' iddia etti. AKP Antalya Milletvekili Kemal Çelik “Rakamlar ortada, halkımız zenginleşti” dedi.

Bunun üzerine Sertel ile AKP'li vekiller arasında sözlü tartışma yaşandı.

SERTEL: "MİLLET AÇ, MİLLET SUSUZ"

"Halkımızın zenginleşip zenginleşmediğini önümüzdeki seçimde göreceksiniz" diyen Sertel, şu açıklamayı yaptı:

"Öyle kötü bir darbe vuracak ki halk size yani yemin ediyorum muhalefet sıralarına bile sayıda azınlıkta geleceksiniz, göreceksiniz! Bakın, bunu, bugünü, bu söylemi tarihe not düşün. ‘Halk zenginleşti.’ diyorsunuz. Bir milletvekiliniz çıkıyor ‘Soğan ekmek yiyin’ diyor, bir milletvekili çıkıyor ‘Aç mı var bu ülkede?’ diyor; ya millet aç, millet susuz, millet yoksulluk içinde kıvranıyor görmüyor musunuz? Doğal gazları kesiliyor, 4 milyon insanın elektriği kesiliyor, nasıl zenginleşti Kemal Bey? Nerede yaşıyorsunuz?” diye konuştu.

"SOKAĞA ÇIKSANIZ GÖRECEKSİNİZ DE, SOKAĞA ÇIKACAK YÜZÜNÜZ KALMADI"

Tutanaklara da yansıyan tartışmanın devamında CHP'li Sertel, AKP’li milletvekillerine “Sokağa çıksanız siz göreceksiniz de sokağa çıkacak yüzünüz kalmadı” diyerek tepki gösterdi.

Sertel, şunları söyledi:

“Bakın, ben tek başıma geziyorum, tek başıma il il geziyorum; tek başıma kendi ilimde, İzmir’de ayak basmadığım mahalle, sokak yok. Varsa iddiaya girerim, gelsin benimle Kemal Bey, gezelim Ankara sokaklarında, gidelim esnafa soralım bakalım, nasıl yangın var? Gelsin Kemal Bey benimle, Keçiören’e gidelim. Bakın, İstanbul’da Sultanbeyli’ye gidelim ya, var mısınız? Sultanbeyli AKP’nin kalesi gibi. Açlıktan insanlar zor durumda. İstediğiniz ilçeye, istediğiniz yere sizinle gitmeye hazırım. İsterseniz bire bir, isterseniz ikiye iki gidelim. Gezelim; esnafın, halkın sorunlarını soralım ya. Soralım, millet gerçekten ihtiyaç sahibi mi, değil mi soralım?”

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol