birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 27.01.2016 16:43

AKP'li vekilden inciler: Kadınları fenimizden kurtaralım

AKP'li vekilden inciler: Kadınları fenimizden kurtaralım

BİRGÜN / ANKARA

AKP Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, "Kadınların fenimizden kurtarılması" gerektiğini belirterek, "Gelinen nokta itibarıyla, bunun bizi içten içe çürüttüğünü düşünüyorum" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesi görüşülürken, AKP'li vekiller kadına yönelik bakış açısını ortaya koyan konuşmalar yaptılar. AKP Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, bakanlık bütçesi üzerinde görüşlerini açıklarken, "ileri yaştaki evliliklerin özendirilmesi" önerisinde bulundu.

Hacı amcaların evlilik talebi
Eşi ölen insanların ileri yaşlarda yeni evlilik yapma zorunluluğu doğduğunu belirten Gizligider, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İleri yaşlardaki insanlar için evlilikleri özendirmeliyiz. Diyelim adamın ya da kadının çocukları var fakat çalışıyor, artık herkesin kendi hayatı, düzeni var. Peki bu adama ya da kadına kim bakacak? Evlendirme teşviğini, eşleri birleştirme noktasına getirmeliyiz, onlara nefes aldırmalıyız. Bu konuda alandan çok fazla aldığımız şikayetler var. Hacı amcalardan çok fazla talep alıyoruz. Böyle talepler gelince gülümsüyoruz ama bu çok ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Bunu çözmeliyiz. Biz aile bütünlüğünün son nefese kadar devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz."

Feminizm karşıtlığı
Gizligider konuşmasında, "aile" kavramının çok önemli olduğunu belirterek, "Kadınları fenimizden kurtaralım. Gelinen nokta itibarıyla, bunun bizi içten içe çürüttüğünü düşünüyorum" dedi.

Özel sektöre türban müdahalesi
Ebubekir Gizligider, birbirinden ilginç önerilerde bulunduğu konuşmasında türban konusuna da değindi. Kamuda türban serbestisini yeterli bulmayan Gizligider, zel sektörde, zincir mağazalarda, dev organizasyonlarda, özel hastanelerde türbanlıların çalıştırılmadığını iddia etti. "Bu meseleye dair çalışmamız ve buna çözüm üretmemiz lazım" diyen Gizligider, bazı özel firmalarda "dekolte giyinme zorunluluğu bulunduğunu" öne sürdü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol