birgün

21° AÇIK

AKP’li vekiller, hayat pahalılığı ile alay etti: 'İlk defa duyuyorum', 'Para ediyor işte!'

Hayat pahalılığı yurttaşın maaşını her geçen gün daha fazla eritirken Meclis’te yaşanan bir tartışma, AKP’li milletvekillerinin konuya ne kadar 'duyarlı' olduğunu gözler önüne serdi! Biberin kilosunun 80 lira olmasına dair eleştiriye AKP’li bir vekil, “İlk defa duyuyorum” diye yanıt verdi. Diğer vekil ise marulun tanesinin 23 TL olduğunun söylenmesinin ardından, “Doğru, para ediyor işte” dedi.

GÜNCEL 12.04.2022 16:22
AKP’li vekiller, hayat pahalılığı ile alay etti: 'İlk defa duyuyorum', 'Para ediyor işte!'
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

TBMM’de hayat pahalılığına ilişkin tartışmaya, AKP’li milletvekillerinin tepkileri damga vurdu. AKP Kıl biberin kilosunun 80 TL’ye kadar ulaşmasını eleştirilmesine AKP’li Polat Türkmen, “İlk defa duyuyorum” diye karşılık verdi. AKP’li Bülent Tüfenkçi ise, marulun kilosunun 23 lira olması eleştirilerine karşılık, “Doğru, para ediyor işte” ifadelerini kullandı.

6 Nisan tarihli TBMM Genel Kurulu’nda hayat pahalılığına ilişkin tartışma yaşandı.

Verilen bir önerge için kürsüye çıkan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, “Enflasyon dün açıklandı, yüzde 61; ENAG’a göre yüzde 142, sokağa çıktığınızda ise daha felaket” dedi. Hayat pahalılığının geldiği aşamada ‘boş dürüm’ dahi satılmaya başlandığını belirten Erkan Aydın, yanında getirdiği bir adet salkım domatesin 4 lira 76 kuruş olduğunu söyledi.

Erkan Aydın, sözlerinin devamında zam rekoru kıran sebzelerden sivri biberden bahsetti. “Biber, tek bir biber, kıl biber, arkadaşlar, kilosu 80 lira. Altınla yarışıyor, 80 lira, 80. Peki, tanesi kaç para? Hemen bakalım” diyen Erkan Aydın’a, AKP Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, “İlk defa duyuyorum” diye karşılık verdi. Bu sözler üzerine CHP’li Erkan Aydın, “Bak, ilk defa duyuyor. Sayın Vekil, sizi şöyle bir çarşıya, pazara davet ediyoruz, ilk defa duymayın; halkı bir gezin, görün. Tanesi 3 lira 22 kuruş, işte, kıl biber” karşılığını verdi.

Aydın, sözlerinin devamında da, “Turpun büyüğü heybede” diyerek marul fiyatından bahsetti. “Bakın, şu gördüğünüz marul, tek bir adet marul 23 lira, 23!” diyen Erkan Aydın’a, AKP MKYK üyesi de olan Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, “Doğru, para ediyor işte” karşılığını verdi.

Yaşanan tartışmalar, Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

ERKAN AYDIN (CHP) – Barış Manço'nun “Domates, biber, patlıcan.” diye çok güzel bir şarkısı vardı. Şimdi alalım buradan, bakalım. Şu, domates, bakın, elimde gösteriyorum, sizler de bakın. Biraz önce Meclisin hemen bahçesinden satın aldık, tek bir domates. Kaç para? Fişi burada, hemen okuyayım ben size. Salkım domates, tanesi 4 lira 76 kuruş. Geçen yıl aynı parayla bir kilo alıyordunuz, AKP'den önce 20 kilo alıyordunuz aynı parayla. Ekonomide uçuyormuşuz(!)

Gelelim, domates, biber, patlıcan dedik. Biber, tek bir biber, kıl biber, arkadaşlar, kilosu 80 lira. Altınla yarışıyor, 80 lira, 80. Peki, tanesi kaç para? Hemen bakalım.

POLAT TÜRKMEN (AKP) – İlk defa duyuyorum.

ERKAN AYDIN (CHP) – Bak, ilk defa duyuyor. Sayın Vekil, sizi şöyle bir çarşıya, pazara davet ediyoruz, ilk defa duymayın; halkı bir gezin, görün. Tanesi 3 lira 22 kuruş, işte, kıl biber.

ŞAHİN TİN (AKP) – Kıl biberi diyoruz.

ERKAN AYDIN (CHP) – Ben bırakacağım size.

İLHAMİ ÖZCAN AYGUN (CHP) – Onlar anlamaz, anlamaz.

ERKAN AYDIN (CHP) – Bakın, sokaktan ve pazardan uzaksınız. Ne kadarmış?

BAŞKAN – Arkadaşlar, müsaade edin.

ERKAN AYDIN (CHP) – Kilosu 80 lira, tanesi 3 lira 22 kuruş. Gelelim, patlıcana -Barış Manço’ya Allah rahmet eylesin, o şarkılarla büyüdük biz- bakın, tek patlıcan, hemen bakıyoruz, kaç para? 5 lira 74 kuruş, tanesi!

SÜLEYMAN BÜLBÜL (CHP) – Tanesi, tanesi!

ERKAN AYDIN (CHP) – Arkadaşlar, geçen yıl kilosunu alıyordunuz, AKP’den önceyse aynı paraya 20 kilo patlıcan alıyordunuz, 20! Az utanın, azıcık utanın be! (CHP sıralarından alkışlar)

ALİ ŞEKER (CHP) – 1 kasa patlıcan alınıyordu, 1 kasa, 1 kasa patlıcan.

ERKAN AYDIN (CHP) – Evet, turpun büyüğü heybede, marul. Bakın, şu gördüğünüz marul, tek bir adet marul 23 lira, 23!

BAŞKAN – Sayın Aydın, yani uzatma vereceğim de “Bunu Meclisten aldım.” dediniz, nereden aldınız?

ERKAN AYDIN (CHP) – Meclisin kapısında hemen, karşıda, Güvenlik Caddesi’nden.

BAŞKAN – Ha, karşıdan, çıkıştan; tamam. Buyurun.

ERKAN AYDIN (CHP) – Bakın, şu gördüğünüz marulun -aklımızda 10 kuruş, 50 kuruş kalmış- tanesi 23 lira, beyefendiler!

BÜLENT TÜFENKCİ (AKP) – Doğru, para ediyor işte.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol