birgün

14° AÇIK

AKP’li vekillere de yanıt vermemişler

Bir yılda TBMM Başkanlığı’na sunulan yazılı soru önergelerinden sadece yüzde 0,07’sini AKP’li vekiller hazırladı. 2021’de 13 soru önergesi hazırlayan AKP’lilerin 6 önergesine bakanlar tarafından yanıt gelmedi.

SİYASET 29.01.2022 08:39
AKP’li vekillere de yanıt vermemişler
Abone Ol google-news

Hüseyin ŞİMŞEK

Geçen yıl 17 bin 445 yazılı soru önergesinden sadece 2 bin 101’ini yasal süre içerisinde yanıtlayan bakanlar, 7 bin 67 önergeye hiç yanıt vermedi. Geri kalan önergelerden 6 bin 691’i yasal süresi sona erdikten sonra cevaplandı, diğer önergeler ise ya iade edildi ya da sahipleri tarafından geri alındı. Muhalefet milletvekillerinin denetleme hakkını kullanmasını sorularını yanıtlamayarak engelleyen bakanlar, iktidar partisi üyelerine de aynı tavrı takındı.

Geçen yıl TBMM Başkanlığı’na sunulan yazılı soru önergelerinden sadece 13’ünü AKP’li milletvekilleri hazırladı. Bir yılda 13 ayrı konuyu merak eden AKP’liler, Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi ile Sabahat Özgürsoy Çelik, İzmir Milletvekili Necip Nasır ve Konya Milletvekili Halil Etyemez oldu. Muhalefet milletvekillerinin önergelerini büyük oranda yanıtsız bırakan Saray kabinesi, AKP’li milletvekillerine karşı da aynı tutumu izledi. 6 AKP’li milletvekili tarafından hazırlanan 13 yazılı soru önergesinden 6’sına yanıt verilmedi.

EN ÇOK BAKAN KURUM YANITSIZ BIRAKTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AKP’li milletvekillerini en çok yanıtsız bırakan bakan oldu. Kurum, AKP’li Erdinç’in Adana Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik Sayıştay raporundaki tespitler hakkındaki sorularına yanıt vermedi. Kurum, AKP Hatay Milletvekili Şanverdi’nin Hatay'ın bazı ilçelerinde yaşanan içme suyu sıkıntısına ilişkin sorularını da yanıtlamadı. AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır’ın seçim bölgesine yönelik iki ayrı soru önergesi de Kurum tarafından yanıtlanmadığı için iade edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iktidar partisine mensup milletvekillerinin önergesine yanıt vermeyen diğer bakanlar oldu. İçişleri Bakanı Soylu, AKP’li Bekir Kuvvet Erim’in, “Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin katı atık depolama ve bertaraf tesisi ihalesine ilişkin” soru önergesine yanıt vermedi. Sağlık Bakanı Koca ise AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez’in “mide küçültme ameliyatlarına ilişkin” sorularını yanıtsız bıraktı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol