AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati yazıcı, partisi tarafından hazırlanan başörtüsü teklifine ilişkin konuştu. Teklifin seçimden önce çıkacağını belirten Yazıcı, “Genelde din ve vicdan özgürlüğünü düzenleyen Anayasa'nın 24'üncü maddesine bir ilave cümle yerleştirmek suretiyle bunu Meclis'in onayına sunacağız” dedi. Yazıcı, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ABD ziyareti ve Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağına dair de değerlendirmede bulundu.

AKP’li Yazıcı, başörtüsü teklifine dair konuştu: 24. maddeye bir cümle yerleştireceğiz

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği çalışmasının sürdüğünü hatırlatan Yazıcı, "Genelde din ve vicdan özgürlüğünü düzenleyen 24'üncü maddesine bir ilave cümle yerleştirmek suretiyle bunu yüce Meclis'in onayına sunacağız” diye konuştu.

Yazıcı, anayasa değişikliği teklifinin ne zaman Meclise sunulacağı sorusuna, "Cumhurbaşkanımız yurt dışından dönsün, tekrar bir görüşme yapacağız. Takvim o zaman netleşir. Düzenleme yıl sonuna kadar büyük olasılıkla, en azından seçimden önce çıkar" yanıtını verdi.

“AİLE TÜRK TOPLUMUNUN EN TEMEL ÜNİTESİDİR”

‘Aileyi güçlendirmeye’ yönelik düzenlemeye ilişkin soru üzerine Yazıcı, ailenin, ‘Türk toplumunun en temel ünitesi’ olduğunu dile getirdi.

Aile ne kadar güçlüyse toplumun o kadar güçlü olacağını savunan Yazıcı, "Güçlü toplum güçlü devleti oluşturur. Yani biz aileye son derece önem veririz. Bugün bu aileyi dejenereye dönük birtakım faaliyetler, birtakım süfli taleplerin var olduğunu da hemen herkes bilmektedir. Dolayısıyla bu alandaki davranışların Türkiye’nin gündemine sorun olarak yerleşmesini önlemek amacıyla aile kavramını anayasal düzeyde güçlendirmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa'da zaten aileyle ilgili düzenlemeler olduğuna işaret eden Yazıcı, "41'inci maddede 'Ailenin Korunması' başlığı var. Bu madde içerisinde ailenin kimlerden oluşacağı ve karı-kocanın haklarının neler olduğuna ilişkin bir cümleden ibaret düzenleme çalışması yapıyoruz. Başörtüsü konusu ile birlikte mi getirelim, farklı bir zamanda mı gelsin, bunu da ayrıca tartışıyoruz" dedi.

TELEFON KIRAN CHP’Lİ VEKİLİ ELEŞTİRDİ

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay'ın, sansür yasa teklifine tepki göstermek amacıyla Meclis kürsüsünde çekiçle cep telefonunu kırmasına ilişkin soru üzerine Yazıcı, olayın ‘çok kaygı verici olduğunu’ öne sürdü.

Yazıcı, milletvekilinin çekiçle Meclis’e girmesinin ‘olayı daha önceden planladığının göstergesi’ olduğu tespitinde bulunarak, “Fiilin hukuka aykırılığı çok açıkça ortada. Etik kurallara aykırı. Meclisin kesinlikle bir disiplin cezası uygulaması gerekir. Telefon kendisinin telefonu, o bakımdan bir ızrar suçu kapsamına girmez ama çekiçle Meclise gelip kürsüden bu fiili kamunun önünde icra etmesi mutlaka disiplin yaptırımını gerektirir" yorumunu yaptı.

"KILIÇDAROĞLU'NUN 7-8 SAAT ORTADAN KAYBOLMUŞ OLMASI KUŞKULARI GÜÇLENDİRİYOR"

Yazıcı, "Kılıçdaroğlu'nun seçimden önce ABD'ye gitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Hem zamanlama itibarıyla hem gezinin açıklanan içeriği itibarıyla siyaseten izahı mümkün olmayan bir davranış biçimi olarak görüyorum" yanıtını verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ziyarete yönelik "İcazet almaya gitti" yorumunun hatırlatılması üzerine Yazıcı, "Siz rasyonel olarak izah edemezseniz bunu, o zaman bunun arkasında demek ki orada gidip birileriyle konuşmak suretiyle 'olur alma' hedefinin daha ön planda olduğu çıkarımı haksız bir yaklaşım değil. Takip edilirken 7-8 saat ortadan kaybolmuş olması da bu kuşkuları güçlendiriyor" dedi.

"AKŞENER'İN ALTILI MASA’NIN ADAYI OLABİLECEĞİ KANISINDAYIM"

Mehmet Ali Çelebi'nin AKP'ye katılmasına yönelik eleştirilerin mesnetsiz olduğunu ileri süren Yazıcı, ilk kez bir milletvekilinin başka partiye geçmediğini ve bunun olağan bir durum olduğunu savundu.

Yazıcı, Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecine ilişkin soru üzerine, daha önce aday olmayacağını söylemesine rağmen İYİ Parti lideri Meral Akşener’i işaret etti.

"Görünürde Sayın Kılıçdaroğlu, aday olma konusunda bir tırmanış içerisinde yürüyor. Bakalım kurullarında diğer arkadaşlar ne söyleyecek? Ama gözlemim Meral Akşener'in de aday olarak çıkabileceği yönünde. Akşener'in Altılı Masa’nın adayı olabileceği kanısındayım. Gözlemlerim bana bunu söyletiyor" ifadelerini kullandı.

“SEÇİMLER 6 NİSAN 2023’TEN ÖNCE OLMAZ”

Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene çekilmesi ihtimaline ilişkin soru üzerine Yazıcı, seçimlerin 6 Nisan 2023'ten önceye alınmasının mümkün olmadığına işaret etti. Yazıcı, "Çünkü Milletvekili Seçimi Kanunu'nda, Siyasi Partiler Kanunu'nda ve seçimlerin temel hükümlerine ilişkin kanunda yaptığımız değişiklik 6 Nisan 2023'te bir yılı dolduracak. Dolayısıyla bu kanun maddelerinin uygulanmasını göz ardı edecek bir seçim takvimi söz konusu değil" şeklinde konuştu.

Zaman zaman 14 Mayıs tarihinin dillendirildiğine dikkati çeken Yazıcı, "Bu da bir yakıştırma olarak söyleniyor, seçimler inşallah 18 Haziran tarihine denk düşüyor 24 Haziran’dan 1 hafta önce pazar günü, inşallah 18 Haziran’da seçimler yapılacak" dedi.