AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu aynı aileden üç kişinin öldürüldüğü Şenyaşar cinayetiyle ilgili ilk kez konuştu. Şenyaşar ailesini 'terör örgütüne üye olmakla ve örgüte üye kazandırmakla' suçlayan Yıldız, hastanedeki cinayete atıf yaparak, "Benim ailemden kimse yapmadı, inanmıyorum. Terörist de olsalar hastanede böyle bir şeyin yaşanmaması gerekti" dedi. Yıldız, ayrıca AKP'den istifa ederek İYİ Parti'ye geçen Ahmet Eşref Fakıbaba ile ilgili de konuştu.

AKP'li Yıldız, Şenyaşar cinayetiyle ilgili ilk kez konuştu: Benim ailemden kimse yapmadı

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, bugünkü yazısında AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın, Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018'de üç kişinin öldürüldüğü Şenyaşar cinayetine ilişkin yaptığı açıklamaları aktardı.

Pehlivan, Şenyaşar ailesini terör örgütü üyeliğiyle ve örgüte eleman kazandırmakla suçladığını belirterek, Yıldız'ın, “Bir PKK itirafçısının ifadesi var; Suruç’tan Kobani’ye adam teslim ediyorlardı. Saldırı terör saldırısı olmayabilir ama aile terörist” dediğini yazdı.

Pehlivan, "AKP milletvekiliyle cinayeti konuştum" yazısında şunları kaydetti:

"Yaralananların tedavisinin engellendiğini, baba Şenyaşar’ın oksijen tüpüyle ve demirlerle saldırılarak öldürüldüğünü hatırlatıyorum. Faillerin akrabası olduğunu vurguluyorum.

Ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın vurulduğunu duyan eş, dost ve akrabaların hastaneye koştuğunu aktarıyor AKP’li Yıldız. 'En az 1000 kişi vardı hastane içinde' diyor.

Sonra sözü hep aynı yere getiriyor: 'İki ayrı tarafın da yaralılarını aynı hastaneye götürmek planın bir parçasıydı.'

'Eğer bu bir kışkırtma ise kim yapar ki' diye soruyorum. 'Ambulans şoförlerinin telefon kayıtlarına bakmak lazım' yanıtını alıyorum. Tutanaklara yansıyan tanık ifadelerinin aksine cinayeti 'Benim ailemden kimse yapmadı, inanmıyorum' diye anlatıyor. Açıkçası, bana da bu iddiası inandırıcı gelmiyor. O ise 'Terörist de olsalar hastanede böyle bir şeyin yaşanmaması gerekti' diye ekliyor.

Bunun üzerine 'Güvenlik güçlerinin sizin isteğinizle hastanedeki olaylara müdahale etmediği söyleniyor' diyorum. AKP milletvekili Yıldız net bir şekilde 'Kesinlikle yalan, hiçbir Emniyet görevlisiyle görüşmedim' yanıtını veriyor. 'Fakıbaba’ya sorun, ben ayrılmıştım ama o oradaydı; engelleseydi' diye de ekliyor."

"FAKIBABA BAKANLIĞI İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANDI"

Pehlivan yazısının devamında Yıldız'ın, AKP'den istifa ederek İYİ Parti'ye geçen Ahmet Eşref Fakıbaba ile ilgili yaptığı açıklamalara da yer verdi.

Yıldız Fakıbaba ile ilgili şunları kaydetti: "Fakıbaba bakandı ama o hiçbir zaman AK Partili olmadı. Fakıbaba bakanlığı AK Partililerden intikam almak için kullandı."

Fakıbaba'nın Orhan Yıldız isimli bir kişiden tehdit aldığı iddiasıyla ilgili de, "Tehdidi bilmiyorum. Ailem 5 bin kişi... Bütün aileyi zan altında bırakamazsınız. Ailemi değil, beni konuşsun..." açıklaması yaptı.

Fakıbaba’nın kaldığı misafirhanenin akrabaları tarafından basılma olayıya ilgili de konuşan Yıldız, "Fakıbaba onları tuzağa çekti, şimdi de mağduru oynuyor” diye açıklıyor. “Aileme hakaret ediyor ki biri gelsin ona karşılık versin... Tokat yesin ki mağduru oynasın" dedi.

NE OLMUŞTU?

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın korumaları ve yakınları seçim çalışmaları sırasında işyerlerini ziyaret ettiği Şenyaşar ailesine saldırmış, başlayan olaylarda Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. AKP'li Yıldız'ın yakınları Suruç Devlet Hastanesi’nde de saldırılarını sürdürmüş, ağır yaralı Celal ve Adil Şenyaşar ile hastaneye çocuklarını ziyarete giden baba Hacı Esvet Şenyaşar eşi Emine Şenyaşar’ın gözleri önünde linç edilerek katledilmişti. Olaylarda AKP'li milletvekilinin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da bulunamayan bir silahtan çıkan mermi ile yaşamını yitirmişti.