birgün

3° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇEVRE 24.11.2021 17:42

AKP MKYK üyesi, maden ocağına karşı köylülerle ağaca sarıldı

AKP MKYK üyesi Mehmet Nil Hıdır, Muğla'’nın Seydikemer ilçesinde hayvanların otlak alanına mermer ocağı ruhsatı verilmesini istemeyen köylülere destek verdi. AKP'li Hıdır, köylülerle birlikte 700-800 yaşındaki anıt ağaca sarılarak çalışmalara tepki gösterdi.

AKP MKYK üyesi, maden ocağına karşı köylülerle ağaca sarıldı

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Mehmet Nil Hıdır, Muğla’nın Seydikemer ilçesinde 10 bin küçük ve büyükbaş hayvanın otlak alanına mermer ocağı ruhsatı verilmesini istemeyen yurttaşlara, anıt ağaca sarılarak destek oldu.

2019 yerel seçimlerinde partisinin büyükşehir belediye başkanlığı adayı da olan Hıdır, Seydikemer’e bağlı Çökek Köyü Çam Kurusu mevkiine, mermer ocağı ruhsatı verilmesini istemeyen köylülerin taleplerini bakanlığa ilettiğini belirtti.

Hıdır, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Muğla'nın Seydikemer İlçesi Çökek Köyünde çam kurusu denilen mevkiinde bulunan 10 bin küçük ve büyükbaş hayvanın otlak alanına mermer ocağı ruhsatı verilmesini istemiyorlar. Dereköy, Bayır, Çökek, Kıncılar halkı; 10 bin baş hayvanın otlak alanının bozulması halinde, bu köylerde geçim kaynaklarının kalmayacağını ifade ediyorlar.

Ayrıca bu bölgede bulunan 700-800 yaşındaki anıt ardıç ağaçlarının kesilmesine razı olmadıklarını ifade edip tarihi dokuya sahip çıkılmasını istiyorlar. Bu alanlara mermer ocağı ruhsatı verilmemesi ve anıt ağaçların koruma altına alınması en samimi istekleri. Bizler de 1650 metre yükseklikteki bu otlak alanları ve anıt ağaçları, muhtarımız rehberliğine ziyaret ettik ve gördük. İlgili bakanlarımıza köylerimizin bu taleplerini ilettik"

akp-mkyk-uyesi-maden-ocagina-karsi-koylulerle-agaca-sarildi-947693-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol