birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 07.03.2021 14:16

AKP’nin 14 Milyon TL’lik saray projesine Kıbrıslılardan tepki: Sarayı bırakın krize çözüm bulun

Yurttaş geçim sıkıntısı çekerken saray inşa etmekten geri durmayan iktidar gözünü bu kez Kuzey Kıbrıs’a dikti. Kuzey Kıbrıs ile imzalanan “İktisadi ve Mali İşbirliği Antlaşması”na göre Türkiye’nin proje için 14 Milyon TL taahhütte bulunmasına tepki gösteren Kıbrıslılar “Böylesi bir kriz ortamında ülkemizde şatafatlı bir saray projesine girişilmesi kabul edilemez” dedi.

AKP’nin 14 Milyon TL’lik saray projesine Kıbrıslılardan tepki: Sarayı bırakın krize çözüm bulun

POLİTİKA SERVİSİ

AKP’nin saray sevdasına yaşanan ekonomik kriz de engel olamadı. Yurttaş geçim sıkıntısı çekerken yazlık ve kışlık saraylar inşa etmekten geri durmayan iktidar gözünü bu kez de Kuzey Kıbrıs’a dikti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aylar önceki ziyaretinde dile getirdiği ‘cumhurbaşkanlığı sarayı projesi’ Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasında “İktisadi ve Mali İşbirliği Antlaşması” ile hayata geçiriliyor. Anlaşmanın ilgili bölümünde Türkiye, proje için 14 Milyon Türk Lirası taahhütte bulundu.

KIBRIS HALKI TEPKİLİ

Anlaşmaya tepki gösteren ‘Bağımsızlık Yolu’ üyeleri “Kıbrıslı Türkler olarak, ekonomik anlamda zor günlerden geçmekteyiz. Gerek pandeminin yarattığı ekonomik yıkım, gerek pandemi öncesinde Türk Lirası’nın değer kaybetmesinden kaynaklı olarak alım gücümüzün günden güne erimesi büyük bir sorun. Böylesi bir kriz ve ekonomik darboğaz ortamında ülkemizde şatafatlı bir saray projesine girişilmesi bizim için kabul edilemez bir adımdır” dedi.

SİZİN VERGİLERİNİZ

Türkiye’deki ekonomik darboğaz ve yıkım ortadayken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ödediği vergilerin, Kıbrıs’ta bir saray yapılması için kullanılacak olmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Bağımsızlık Yolu üyelerinin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Bu mektubu da, bahsi geçen Antlaşma’nın Türkiye’de gündeme neredeyse hiç gelmemiş olmasından hareketle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, paralarının çarçur edildiğini duyurmak maksadıyla yazıyoruz. Normal bir zamanda dahi lüzumsuz ve şatafatlı olarak değerlendireceğimiz böylesi bir projenin, böylesi bir zamanda gündeme getirilmesinin nihai değerlendirmesini de, bu sarayı kendisinden kesilen vergilerle ödeyecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bırakıyoruz.”