birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 11.05.2021 11:40

AKP’nin animasyon serisinin ikinci bölümünde İmamoğlu ve Kaftancıoğlu işlenecekmiş

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ adlı animasyon videosu hakkında Erdoğan’ın ‘çok ağır konuştuğunu’ ve bu sebeple kaldırıldığını, proje tümden çöpe gitmeseydi ikinci bölümünde İmamoğlu ve Kaftancıoğlu’nun işleneceğini öğrendiğini yazdı.

AKP’nin animasyon serisinin ikinci bölümünde İmamoğlu ve Kaftancıoğlu işlenecekmiş

AKP’nin, ters etki yaptığı için kaldırdığı “Yalan Üretim Merkezi” videosunun sonunda “Devamı gelecek” ifadeleri kullanılmıştı. Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, ikinci bölümde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun işleneceğini öğrendiğini, ancak projenin tümden çöpe gittiğini söyledi.

Ayrıca Erdoğan’ın videoyu önceden izlemediğini söyleyen Pehlivan, “İzleyince çok ağır konuşmuş ve video böylece kaldırılmış” aktarımı yaptı.

Pehlivan, bugünkü yazısında AKP’nin animasyon videoları hakkında edindiği bilgileri yazdı.

Pehlivan’ın yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

Biliyoruz, AKP “Yalan Üretim Merkezi” videosunu sildi. Bilmediğimiz ise bu CHP animasyonunun perde arkasındaki bazı noktalar. AKP içinde sordum soruşturdum ve şu iddiaları duydum" diyen Pehlivan, 6 maddede şu detayları paylaştı:

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan yayımlanmadan önce bu videoyu izlememiş. İzleyince çok ağır konuşmuş ve video böylece kaldırılmış.

2- AKP’li yöneticilerin ve bakanların bazıları videoyu görmezden geldi. Bu, genel merkezin “paylaşın” talimatına rağmen olmuş.

3- Aslında üç bölümlük bir animasyon serisi düşünülüyormuş. İkinci bölümde Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu işlenecekmiş. Ama tüm proje çöpe atılmış.

4- İletişim Başkanlığı’nın onayı olmadan işleyen bir tanıtım süreciymiş. Bu da büyük rahatsızlık yaratmış. Tabii, burada “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın AKP’nin tanıtım stratejisiyle ne ilgisi olur” haklı sorusu da ayrıca tartışılmaya değer.

5- Animasyon projesinin önemli ayaklarından biri, AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı. Videoyu yapan ajansa tüm projeyi iptal emri veren ise onun başındaki Hamza Dağ olmuş.

6- Başta Ayvalı olmak üzere Hamza Dağ’ın ekibine bir süre medyaya çıkma yasağı getirilmiş. İhalelerin verildiği Ayvalı’nın anket şirketi de AKP içinde tartışılmaya başlanmış.