birgün

28° AÇIK

AKP’nin gözdesi Duran Kardeşler’e yeni koltuk

Saray’dan Basın İlan Kurumu ve RTÜK’e Duran Ailesi’nin durdurulamayan yükselişi. Bir kardeş Saray’da, diğeri Aile Bakanlığı’nda görev yaparken üçüncü kardeş de eğitim gördüğü alanla ilgisi bulunmayan RTÜK’te daire başkanı oldu.

SİYASET 24.05.2022 05:23
AKP’nin gözdesi Duran Kardeşler’e yeni koltuk
Abone Ol google-news

Hüseyin ŞİMŞEK

AKP’ye yakınlığı ile bilinen SETA Vakfı’nın Başkanı Burhanettin Duran’ın Basın İlan Kurumu Genel Müdürü olarak atanan kardeşi Rıdvan Duran’dan sonra üçüncü kardeşi Ömer Faruk Duran da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu İstanbul bölge Temsilcisi olarak atandı.

Duran ailesinden Burhaneddin Duran, Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2018’deki seçimlerin hemen ardından Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi yapıldı. Burhaneddin Duran aynı zamanda gazetecileri fişleyen raporlara imza atan SETA’nın da Genel Koordinatörü olarak görevli.

Duran ailesinin bir diğer üyesi Rıdvan Duran da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda bakan yardımcısı olarak görevlendirildi. Rıdvan Duran daha önce de Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nü yapmıştı.

Duran kardeşlerin üçüncüsü olan Ömer Faruk Duran da kamuda önemli bir göreve getirildi. İstanbul Arel Üniversitesi psikoloji bölümü mezunu Ömer Faruk Duran, AKP ve MHP’li kurul üyelerinin aracılığı ile RTÜK’te Daire Başkanı olarak görevlendirildi. Üstelik Ömer Faruk Duran, eğitim gördüğü alanla hiçbir ilgisi bulunmayan, frekans tahsislerinden teknik denetimlere ve lisans işlemlerine kadar çok sayıda teknik görevle sorumlu İzin ve Tahsisler Dairesi’ne başkan oldu.

BirGün’ün, basın müşaviri aracılığıyla uzmanlık alanı olmamasına rağmen, Ömer Faruk Duran’ın neden bu göreve getirildiği, kimlerin referans olduğu ve kararın ne şekilde alındığına ilişkin sorularını RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yanıt vermedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol