birgün

9° PARÇALI BULUTLU

AKP'nin 'haddini bilmez' dediği Perinçek'ten 'Hz. Muhammed' sözlerine açıklama

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in 'haddini bilmez' dediği Doğu Perinçek, "Bu, Hz. Muhammed’e bir övgü. Korkacak bir şey yok. Hz. Muhammed'in örnek gösterilmesi, onu sevenler tarafından ancak alkışlanır. Burada bir tebliğ-siyaset kıyaslaması yok, anlayana tarih dersi var," açıklamasında bulundu.

SİYASET 01.09.2022 22:08
AKP'nin 'haddini bilmez' dediği Perinçek'ten 'Hz. Muhammed' sözlerine açıklama
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in İslam peygamberi Muhammed ile ilgili açıklamalarına tepki göstererek şunları söyledi:

“Bu baştan aşağı yanlış bir sözdür. Bir siyasi partinin kendisini Hz. Peygamberin tebliğiyle mukayese etmesi kadar mantıksız bir şey olamaz.

Burada şu kişiyi ya da bu kişi değil, parti de önemli değil. Bir siyasi parti kendi faaliyetini Peygamber Efendimizin tebliğiyle yarıştırmak gibi bir tutum içerisine giriyorsa bu haddini bilmezliktir. Ya da herhangi birisinin siyasi alanla dini alanı bir mukayese biçimi olarak yan yana getirmesi başlı başına bir mantık kırılmasıdır.

Hele Hz. Peygamberin tebliğiyle siyasi parti faaliyetini yan yana getirilmesi baştan aşağı mantık dışı bir yaklaşım olduğu gibi tamamen haddini bilmez bir yaklaşımdır.”

PERİNÇEK NE DEMİŞTİ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bir söyleşide partisinin son dönemdeki büyüme hızını anlatmak isterken Hz. Muhammed’den örnek vermişti. Perinçek, “Hz. Muhammed Mekke’de tebliğde bulunurken ona 40 kişi biat etti. 1 yılda ancak 40 kişiyi buldu, hiç olmazsa biz 40 bin kişiyi bulduk. Hz. Muhammed’den çok ileri bir noktadayız” demişti.

DOĞU PERİNÇEK’TEN AÇIKLAMA GELDİ

AKP’den de tepki gelince Vatan Parti Genel Başkanı Doğu Perinçek açıklama yaptı.

Perinçek, sözlerinde Hz. Muhammed’e bir övgü olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Dün bana Diyanetten bir yetkili telefon etti. Dedi ki; “Bizim ne anlattığımız değil nasıl anlaşıldığı önemlidir. Yanlış anlaşıldıysa hata bendedir.” Ben de dedim ki; “Biz dürüst insanların anlayacağı gibi anlatıyoruz. Namuslu insanlar benim dediğimi bir türlü anlar.”

Ne dedim konuşmamda? Hz. Muhammed, Atatürk, büyük davaların önderleriydi. Onlar çok az sayıda insanla mücadeleye başladılar, sonra çoğaldılar. Vatan Partisi de bu yoldan gidecek. Bunu başka nasıl anlayabilirsiniz? Kimse doğru anlatılanı yanlış tefsir ederek bir şey kazanamaz.

Haklı bir dava çok az insanla başlar, sonra milyonları peşinden sürükler. Bu, Hz. Muhammed’e bir övgü. Korkacak bir şey yok. Hz. Muhammed'in örnek gösterilmesi, onu sevenler tarafından ancak alkışlanır. Burada bir tebliğ-siyaset kıyaslaması yok, anlayana tarih dersi var."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol