birgün

14° AÇIK

BİRGÜN EGE 09.04.2021 13:20

AKP’nin köy mallarını satış kararına yargı 'dur' dedi

AKP’li Bergama Belediyesi tarafından 19 adet tarla vasfındaki köy arazisinin satışa çıkarılmasına İYİ Parti Bergama İlçe Yönetimi tarafından açılan iptal davasında, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

AKP’nin köy mallarını satış kararına yargı 'dur' dedi

AYCAN KARADAĞ

AKP’li Bergama Belediyesi tarafından 6360 sayılı Bütünşehir Yasası’yla birlikte mülkiyetleri Bergama Belediyesine devredilen, toplam 831 bin 938,56 metrekare büyüklüğünde 19 adet tarla vasfındaki köy arazisinin satışa çıkardı. Bölge halkının tepkileri sonrası kararın iptali için davalar açıldı. İYİ Parti Bergama İlçe Yönetimi tarafından açılan iptal davasında, İzmir 3.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Davanın avukatı Gökhan Engel, kararın köylüler için umut olduğunu belirterek, “Tüm çağrılara kulak asan siyasi iradeye karşı yargı haklı olarak dur demiştir. Tüm gayemiz çiftçimize, köylümüze destek olmak, ata topraklarını gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır. Henüz mücadelenin başında olduğumuzu, haklı davamızı sonuna kadar sürdüreceğimizi belirtmek isterim” dedi.

İYİ Parti Meclis Üyesi Avukat Olgu Altuğ ise, “Köy taşınmaz mallarımızın satılmak istenmesinin yanlış olduğunu her mecrada dile getirmiştik. Burada gayemiz hiçbir zaman hizmetlerin önüne taş koymak değil. Bu tarlalar ilk günden beri söylediğimiz üzere bizlere emanet ata topraklarıdır. Bu yerler köylerde hiç toprağı olmayan kimselerce işlenip gelir elde edilmektedir. Bu husus hiçbir zaman unutulmamalıdır. Belediye Meclis Toplantısında, Belediye Başkanına 'gelin bu işi inada bindirmeyelim, sulh olalım. Ortak akıl ile belediye ye gelir getirecek diğer belediye mülklerini değerlendirelim' çağrısında bulundum. Açtığımız davalara atıfta bulunarak bu işin belediyeye zararı da olacağını vurguladım" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol