birgün

9° PARÇALI BULUTLU

AKP'nin reddedilen 'güvenlik soruşturması' teklifi yeniden oylanacak!

Güvenlik soruşturmasını yeniden yasalaştırmak isteyen AKP'nin, Genel Kurul’da yapılan oylamada reddedilen teklifi Başkanlık Divanı kararıyla yeniden oylamaya sunmak istemesi, içtüzüğe aykırı olmasına rağmen Meclis'te kabul edildi. Teklif, salı günü yeniden görüşülecek.

SİYASET 01.04.2021 17:07
AKP'nin reddedilen 'güvenlik soruşturması' teklifi yeniden oylanacak!
Abone Ol google-news

Türkiye Büyük Millt Meclisi'nde (TBMM) dün (31 Mart) muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedilen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv teklifi yeniden oylanacak. Teklif, reddedilmesine rağmen 6 Nisan Salı günü tekrar görüşülecek.

TBMM Başkanlık Divanı'nda, teklifin maddelerine geçilmesine yönelik oylamanın yenilenmesine ilişkin karar, Başkanlık Tezkeresi olarak Genel Kurul'da okundu. Tezkerenin kabul edilmesinin ardından Genel Kurul'da, kamu görevine ilk kez atanacaklar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması zorunluluğu getiren teklifin maddelerine geçilmesi için oylama tekrarlandı.

TEKLİFTE YER ALAN MADDELER

►Arşiv araştırmasının ve güvenlik soruşturmasının statü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın ilk defa veya yeniden memuriyete yahut kamu görevine atanacaklar hakkında yapılması, arşiv araştırmasının kapsamının belirlenmesi ile güvenlik soruşturmasında arşiv araştırmasına ek olarak tespit edilecek hususların belirlenmesi,

►Araştırma ve soruşturma neticesinde elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlarda en üst amirin görevlendireceği en az üç kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonunun kurulması ile komisyonun kendisine iletilen verilere ilişkin nesnel ve gerekçeli değerlendirmelerini atamaya yetkili amire yazılı olarak sunma zorunluluğu,

►Kişinin istihbari faaliyetlere konu olmayan kendisiyle ilgili kişisel verileri hakkında bilgilendirilmesi ile bu verilere erişmesine, bunların düzeltilmesi ve silinmesi taleplerine ilişkin tedbirlerin alınması, araştırma ve soruşturmaya esas alınan kişisel verilerin doğru ve güncel olmasının gözetilmesi,

►Kişisel verilerin işlendikleri amaçla bağlantılı, ölçülü ve sınırlı olarak kullanılması, 24/3/2016 tarihli ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununda belirtilen genel ilkelere aykırı hareket edilmemesi,

►Veri güvenliğine ilişkin önlemlerin alınması, elde edilen kişisel verilerin işlenme amacının ortadan kalkması hâlinde veya her durumda iki yılın sonunda değerlendirme komisyonlarınca silinmesi ve yok edilmesi,

►Verilerin değerlendirilmesinde görevli olanlar tarafından kişisel verilerle ilgili suç işlenmesi hâlinde ve fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 6698 sayılı Kanunun 17'nci; kabahat gerektirmesi hâlinde ise 18'nci madde hükümlerinin uygulanması,

►Milli Savunma Üniversitesine bağlı enstitülerde öğrenim görecekler hakkında Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanununa göre güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması öngörülmekte.

"ZULÜM ARTTIKÇA SON YAKLAŞIR"

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, Genel Kurul gündeminin "Başkanlığın Sunuşları" kısmında TBMM Başkanlığının tezkeresi bulunduğunu, okutup oylamaya sunacağını belirtmesi üzerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, işlemin doğru olmadığını belirterek, usul tartışması açtı.

HDP'li Beştaş dünkü oylamada kanun teklifinin düştüğünü kaydederek, "Başkanlık Divanının çoğunluğuna dayanarak teklifin yine görüşülmesi için bir karar alınıyor. Tamamen parmak sayısı... Eskiden darbeler asker botlarıyla yapılırdı şimdi asker botlarının yerini parlamento için söylüyorum, kaldırılan eller almıştır. Burada sadece parmak sayısına göre bunu geçirmeniz, bunun demokratik olduğu, İçtüzüğe uygun olduğu anlamına gelmiyor. Bu, sizin demokrasi kültürüyle bir ilginizin olmadığı anlamına geliyor" diye konuştu.

Özgür Özel dün ilk kez, kendisinin de bulunduğu bir oturumda bir kanun teklifinin maddelerine geçilmesinin, AKP Grubu Genel Kurulda bulunmadığı için muhalefet oylarının çoğunluğuyla reddedildiğini ifade ederek, "Şunu unutmayın, zulüm arttıkça son yaklaşır. Yapın, zulmedin ki sonunuz gelsin, gidiyorsunuz" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, AKP'nin getirdiği kanun teklifinin maddelerine geçilmesinin dünkü oylamada reddedildiğini söyleyerek, "Siz dün öyle bir gol yediniz ki Rüştü'yü futbola başlatsanız kalenizden çıkaramazsınız. Dün burada hiçbiriniz yoktunuz, bugün buradasınız. Sizleri o sıcak koltuklarınızdan kaldırıp TBMM'nin çatısı altında buluşturduk ya, alıştığınız bir üslupla size söyleyeceğim; oh, oh, oh..." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

AKP'nin kamu görevlerine alınacaklar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını içeren 16 maddelik kanun teklifi, AKP'lilerin katılmadığı oylamada muhalefetin oyları ile reddedilmişti. AKP, muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedilen teklifi, Anayasa ve Meclis İçtüzüğü'nü yok sayarak bugün yeniden oylatma kararı almış, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un devreye girmesini istemişti.

Meclis tarihinde ilk kez yaşandığı kaydedilen bu duruma, muhalefet sert tepki göstermişti. Kanun'a göre, Meclis tarafından reddedilen kanun teklifleri, ret tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe, aynı yasama dönemi içinde tekrar verilemiyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol