birgün

9° KAPALI

AKP'nin yarısı değişecek: 90-100 vekil üç dönem kuralına takılıyor

AKP'de 90-100 civarında milletvekili, üç dönem kuralına takılıyor. Listede Binali Yıldırım, Hamza Dağ, Öznur Çalık ve Tuğrul Türkeş gibi isimler de yer alıyor.

GÜNCEL 30.09.2022 09:30
AKP'nin yarısı değişecek: 90-100 vekil üç dönem kuralına takılıyor
Abone Ol google-news

AKP, 'üç dönem üst üste milletvekili olanların bir dönem ara vermeden yeniden milletvekili olamayacağı' yasağı kapsamına giren milletvekilleri ile ilgili çalışma başlattı.

Türkiye gazetesinin haberine göre AKP'de 90-100 civarında vekil, üç dönem kuralına takılıyor. Üç dönem kuralına takılan isimler arasında AKP Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş gibi isimler yer alıyor.

Ancak, parti tüzüğünde daha önce yapılan değişiklikle üç dönem kuralına takılanların milletvekili listesine girip girmemesi konusundaki yetki MKYK’ya verilmişti. 2023 seçimleri için hazırlanacak aday listelerinde üç dönem kuralından muaf tutulacak milletvekillerine MKYK karar verecek.

AKP'nin mevcut milletvekillerinin yarıya yakının değişebileceği değerlendirmesi yapılırken AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hazırlık yapın, getirin bakalım. Aksama olan yerlerde değişiklikler yapılacak. Kadro yenilenmesi bayrak değişimi olarak görülmeli. 2023 seçimleri için güçlü bir kadro oluşturacağız” dedi.

LİSTEDEKİ İSİMLER

Aralarında Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Hamza Dağ, Ali İhsan Yavuz, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, Yılmaz Tunç; Cevdet Yılmaz, Hakan Çavuşoğlu; Fikri Işık, Öznur Çalık ve İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu 90-100 civarında isimden bazıları üç dönem, bazıları da beş dönemdir milletvekilliği yapıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol