‘AKP seçim ganimeti istiyor’
Birgün Birgün Birgün Birgün
Seçimler sona erdikten 17 gün sonra AKP’nin itirazlarına karşın mazbatasını alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu çalışmalarına başlarken YSK, AKP’nin “olağanüstü itirazını” bugün masaya yatıracak. En az iki gün sürmesi beklenen itiraz görüşmelerine dair AKP’nin YSK temsilcisi Recep Özel, bir sunum yaparak İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin “neden tekrarlanması gerektiğini” anlatacak. SEÇME HAKKINA YASAK YSK’deki […]

Seçimler sona erdikten 17 gün sonra AKP’nin itirazlarına karşın mazbatasını alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu çalışmalarına başlarken YSK, AKP’nin “olağanüstü itirazını” bugün masaya yatıracak.

En az iki gün sürmesi beklenen itiraz görüşmelerine dair AKP’nin YSK temsilcisi Recep Özel, bir sunum yaparak İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin “neden tekrarlanması gerektiğini” anlatacak.

SEÇME HAKKINA YASAK

YSK’deki kritik görüşme öncesinde CHP’nin YSK temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, BirGün’e “seçimlerin neden tekrarlanmaması gerektiğini” anlattı. AKP’nin itiraz gerekçeleri arasında yer alan “KHK’lilerin seçme ve seçilme hakkından mahrum olduğu” iddiasının gerçeği yansıtmadığını ve bunun yasalara aykırı olduğunu ifade eden Yakupoğlu, “KHK olarak yayınlanıp daha sonra Kanun hükmü haline gelen düzenleme, kamuda istihdam edilemeyeceklere ilişkindir. Bu kişilerin belediye başkanı seçilmeleri, ‘kamuda istihdam edilecekleri’ şeklinde değerlendirilemez. Seçilme hakkına seçimden sonra getirilen bu yasak, AKP tarafından seçme hakkına da getirilmek isteniyor” dedi.

Seçme hakkının, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 6’ncı maddesinde, 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşına tanındığını hatırlatan Yakupoğlu, “Bunun istisnaları ise Kanun’un bir sonraki maddesinde sıralanır. Askerlerin, askeri öğrencilerin ve hükümlülerin oy kullanamayacakları belirtilir. Bu yasal düzenlemelerde, KHK ile kamu görevinden ihraç edilenlerin, seçme ve seçilme haklarını kullanamayacaklarına dair yasak koyan bir düzenleme yok. Sadece kamuda istihdam edilemeyeceklerine dair bir yasaklama var. AKP, KHK’lilere yönelik bu durumu seçim ganimeti yapmak istiyor. YSK, talebi reddedecektir” ifadelerini kullandı.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız