birgün

9° PARÇALI BULUTLU

AKP tarımdaki sorunları özel sektörle çözecekmiş

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün hesaplarının ele alındığı KİT Komisyonu’nda konuşan AKP Milletvekili Kemal Çelik, tarım yönetiminin özel sektöre devredilmesi gerektiğini söyledi.

EKONOMİ 25.06.2022 07:40
AKP tarımdaki sorunları özel sektörle çözecekmiş
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

TBMM KİT Komisyonu’nda Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün hesapları ele alındı. Tarımdaki çoraklaşmanın ve toprakla uğraşan yurttaşın sorunlarının gündeme getirildiği toplantıda AKP Milletvekili Kemal Çelik’in özel sektör formülü tartışma yarattı.

AKP’nin, tohumda özel sektörü devreye soktuğunu anlatan Çelik, “Tohumda yerlileşme, millileşme olayını Antalya’daki özel sektörümüz geliştirdi” diye konuştu. Tarım yönetiminin özel sektöre devredilmesi gerektiğini anlattığı konuşmasında Çelik, savunma sanayisinden de örnek verdi. Savunma sanayisindeki başarının, “Özelin devreye sokulması” nedeniyle gerçekleştiğini kaydeden Çelik, “Artık tarımda da özel sektörü devreye sokacağız. Öyle teorik konuşmalarla kooperatiflerle olmaz bu” ifadelerini kullandı.

Çelik, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, “Çok önemli ve düzenleyici bir kurum” olduğunu belirterek, “Ama özel sektöre bunu teslim edersek başarılı olmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

TMO'NUN TOPLAM BORCU 5,5 MİLYAR TL

Öte yandan TMO’nun 31 Aralık 2021 itibarıyla geride kalan cari dönemdeki toplam borcu belli oldu. İdarenin kısa vadeli mali borçları 2020 yılına göre 3,6 milyar TL artarak 2021 yılında 5,5 milyar TL’ye çıktı. TMO’nun 2021 yılında 5,3 milyar TL olan banka kredisi borcunun 2020 yılında 1,9 milyar TL olduğu belirtildi. İdarenin mali borçlarının tamamının banka kredilerinden oluştuğu bildirildi. Verilere göre, bankalara olan 5,5 milyar TL’lik borcun 3,8 milyar TL’sini resmi bankalardan, 1,6 milyar TL’sini ise özel bankalardan, “Alımın finansmanı için” alınan krediler ve kredi faizleri oluşturdu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun