birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 05.08.2019 22:35

AKP Türkiye'ye örnek olan projeyi bitirdi: Erkekler geliyor diye merkez kapatıldı

Erzurum Çat’ta CHP’li belediye döneminde kurulan ve örnek proje seçilen Kadın Dinlenme Evi ve Koordinasyon Merkezi AKP’li belediye başkanı tarafından “Erkekler girip çıkıyordu, şekilsiz şemalsiz oturuyorlardı” denilerek kapatıldı.

AKP Türkiye'ye örnek olan projeyi bitirdi: Erkekler geliyor diye merkez kapatıldı

DİLARA ŞİMŞEK

Erzurum Çat’ta CHP’li Arif Hikmet Kılıç’ın belediye başkanlığı döneminde kurulan Kadın Dinlenme Evi ve Koordinasyon Merkezi, AKP’li Belediye Başkanı Melik Yaşar tarafından kapatıldı.

Kadınların dinlendiği, çocuklarının bakımını yaptıkları ve şehir dışındaki Çatlıların koordinasyonu için hizmet veren merkez, AKP’li Yaşar tarafından “Binaya erkekler de geliyor” diye boşaltıldı.

CHP’li Kılıç’ın 2014’te belediye başkanı olur olmaz ilk adımı Kadın Dinlenme Evi projesini hayata geçirmek oldu. Proje, ülke genelinde 230 belediyenin 500’ün üzerinde projeyle katıldığı yarışmada “Sosyal Proje” dalında Türkiye ikincisi oldu.

Konuyla ilgili AKP’li Belediye Başkanı Melik Yaşar ve CHP’li eski başkan Arif Hikmet Kılıç BirGün’e konuştu.

AKP’li Yaşar, merkezin kapatılmasıyla ilgili olarak “Bizim bölgenin bayanı rahat etmek ister. Fakat koordinasyon merkezi uygun değildi. Erkekler girip çıkıyordu, şekilsiz şeması oturuyorlardı. Ahlaki sıkıntı hissettik. Sadece bayanlara kullanacağı bir yer yapmak istiyorduk. Alternatif yer ararken, iş yeri sahibi çok fiyat istedi, boşalttık” ifadelerinde bulundu.

‘Merkezimiz ilke imza attı’

CHP’li Arif Hikmet Kılıç merkezin doğu Anadolu bölgesinde bir ilk olduğunun altını çizerek, “Burada kadınlar dinleniyor, çocuğunun bakımını yapıyordu. Çat’tan ve güneydoğudan gelenlerin yemesi içmesi de karşılanıyordu” diye konuştu.

Merkezin kadına verdiği değer konusunda örnek olduğunu söyleyen Kılıç, koordinasyon merkezinin de sağlık ve ekonomi alanında da halka yardım edilen bir yer olduğunu kaydetti.

Kılıç, merkezin kapatılmasıyla kadınların ve halkın zarar gördüğünü vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sosyal belediyecilik konusunda örnek olduk ve projemiz ses getirmişti. Binlerce misafirimizi merkezimizde ağırladık. Sosyal belediyeciliğe zarar veriyorlar. Kadına verdikleri değer ortada.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol