birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

AKP ve CHP Sözcüleri İBB Meclisi'nde tartıştı: Elinizde ne varsa savcılığa götürün!

İBB Meclisi’nin ekim ayı birinci oturumunda AKP’li Gökkuş'un ortaya attığı iddialara yanıt veren CHP Sözcüsü Balyalı, “Elinizde ne varsa savcılığa götürün. Herkes burada ağzına geleni söyleyemeyecek, dedikodu yapmayacak. Elinde bilgi belge varsa ortaya koyacak, gereğini yapacağız” dedi.

SİYASET 12.10.2020 20:45
AKP ve CHP Sözcüleri İBB Meclisi'nde tartıştı: Elinizde ne varsa savcılığa götürün!
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi ekim ayı birinci oturumu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Avrasya Gösteri Merkezi'nde Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul'un başkanlığında gerçekleştirildi.

Meclis toplantısında BELTUR'da yaşanan gelişmeler ve Genel Müdürü Güçlü Şeneler'in görevden alınması tartışıldı.

İBB Hukuk Komisyonu Başkanı AKP’li Muhammet Kaynar, verdiği soru önergesinde 1994'te halkın kullanımına açılan BELTUR sosyal tesislerinin "birtakım elitlerin" uğrak yeri haline getirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Kurumla ilgili bazı idari soruşturmalar olduğunu iddia eden Kaynar, Meclis kararına aykırı şekilde bazı BELTUR'ların işletme haklarının üçüncü kişilere verilmek istendiğini savundu.

Kaynar, "BELTUR'da Meclis kararına aykırı durum ortaya çıktıktan sonra BELTUR Genel Müdürü görevden alındı. Ancak hakkında işlem yapmak yerine başka iştirake danışman yapıldı. Bu hatalı uygulama İBB Başkanı bilgisi dahilinde yapıldı. Kamuoyunun gündeminden kaçırmak için bu şekilde görev değişikliği yapıldı. BELTUR halka ucuz hizmet verme amacıyla kuruldu, peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanıtlaması için verdiği soru önergesinde BELTUR Genel Müdürü Şeneler'in, görevden alınma nedenini, uygulama hakkında açılmış soruşturma olup olmadığının açıklanmasını istedi.

‘HERKES BURADA AĞZINA GELENİ SÖYLEYEMEYECEK, DEDİKODU YAPMAYACAK’

Kaynar'ın iddialarına cevap veren CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, AKP'nin meclis kararıyla BELTUR'a gelir getirici işlemleri engellediğini söyledi.

BELTUR Genel Müdürünün görevden alınmasının bu olaylarla ilgili olmadığını ifade eden Balyalı, "Performansı herkesin kendi takdiri. İştiraklerimizle ilgili yeni bir yapılanma nedeniyle, becerisinden istifade edeceğiz" şeklinde konuştu.

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş ise söz alarak BELTUR'a ait sahildeki bazı işletmelerin hangi firmalara verildiğini sorarak, "Birtakım duyumlar alıyoruz, 30 milyon TL'nin iç edildiği ile ilgili... Neden BELTUR Genel Müdürü görevden alınıp, Halk Ekmek Genel Müdürü’nün oralara getirildiğini biliyoruz. Para getiren şirketleri, kendi yandaş şirketlerine peşkeş çektirmeyeceğiz" diye konuştu.

Gökkuş'un ortaya attığı iddialar üzerine yeniden söz alan CHP Sözcüsü Balyalı, "Elinizde ne varsa savcılığa, İBB Teftiş Başkanlığına götürün. Asla yanında olmayız. Herkes burada ağzına geleni söyleyemeyecek, dedikodu yapmayacak. Elinde bilgi belge varsa ortaya koyacak, gereğini yapacağız. Onun dışında hiçbir şeyi ciddiye almayız" dedi.

İCRAAT POLEMİĞİ

Öte yandan İBB Meclisi'nde AKP ve CHP arasında icraat polemiği de yaşandı. AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, CHP'nin AKP'nin projelerini kendi yapmış gibi gösterdiğini savunarak 'siyasi intihalcilik' ile suçladı.

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da "Sizin yapar gibi göründüğünüz ama yapmadığınız işleri yapıyoruz. İstanbul'a geldiğimizde dağınık bir ev gibiydi, şimdi ortalığa çekidüzen veriyoruz" dedi.

Göksu konuşmasında CHP'nin ‘siyasi intihalcilik' yaptığını savunarak AKP ve CHP döneminde yapılan işleri sıraladı ve yeni yönetimin iş üretmediğini söyledi.

akp-ve-chp-sozculeri-ibb-meclisi-nde-tartisti-elinizde-ne-varsa-savciliga-goturun-791779-1.
AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu

Kurbağalıdere'nin temizliği, Cemal Kamacı Spor Salonu'nun yenilenmesi gibi çalışmaların AKP döneminde yapıldığını ama yeni yönetimin kendisi yapmış gibi göstermeye çalıştığını söyleyen Göksu şöyle konuştu:

"Siyasi intihalcilik patolojik bir durumdur. Devlette tabii ki devamlılık esastır.AKP döneminde başlayan projeler açılmayacak mı? Açılacak. Ama siz sahiplenip, intihal yapıyorsunuz.CHP'nin projesi yapmak değil yıkmaktır. Yeşil alan ne zamandan beri israf haline geldi. Yapılanı yıkmayın. 5 yıl sonunda bir tane bile ‘bizim' dediğiniz bir eseriniz olmayacak."

'İSTANBUL DAĞINIK BİR EV GİBİYDİ'

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da şöyle konuştu:

"Biz İstanbul'a geldiğimizde İstanbul dağınık bir ev gibiydi. Perdeler kirli, mutfakta bulaşıklar yığılmış, çöp boşaltılmamış, mutfak pislik içinde… Çarşaf, yorgan, yastık kirli. Şimdi biz ortalığa çeki düzen veriyoruz. Sizin yapar gibi göründüğünüz, yapmadığınız işleri yapıyoruz.İBB'nin gündemi şu an dağınık evi toplamak, ondan sonra daha büyük işleri konuşacağız."

akp-ve-chp-sozculeri-ibb-meclisi-nde-tartisti-elinizde-ne-varsa-savciliga-goturun-791780-1.
CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı

Subaşı, Kurbağalıdere ve Ayamama Deresi'nin ıslahının AKP döneminde başladığını ancak çok uzun yıllardır bitirilemediğini de belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Siz yapmamışsınız, biz yaptık. Siz yapsaydınız. Kemerburgaz Kent Ormanı bizim dönemimizde yapıldı diyorsunuz.Orman tahsis edileli 6 yıl olmuş, açmamışsınız. Açsaydınız. Bayrampaşa Otogarı'nın tuvaletlerine bakın, pırıl pırıl oldu.Siz bunu küçümsüyorsunuz ama biz küçümsemiyoruz. Bu vatandaşa nasıl baktığınızla ilgili bir durum. 3 klozet siz koysaydınız."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol