birgün

22° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 11.02.2020 11:53

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Limak'a ait çimento fabrikası zehir saçıyor

Diyarbakır Ergani'de çekilen bu görüntüler çimento fabrikasının zehir saçtığını gözler önüne serdi

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Limak'a ait çimento fabrikası zehir saçıyor

Termik santrallerden çıkan dumanın havayı kirletmesinden dolayı, bacalara filtre takma zorunluluğu getirilmişti. Baca filtresi takmamakta direnen 5 termik santrali tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmen kapatılmıştı. Santrallerin yarattığı hava kirliliğinin kısmen de önüne geçilmesi düşünülürken son yıllarda aldığı ihalelerle adından söz ettiren ve iktidara yakınlığıyla bilinen Limak Şirketler Grubuna ait çimento fabrikasının görüntüleri tepki çekti.

Limak Ergani Çimento Fabrikası'ndan yapılan açıklamada, "Bu durum bir duyarsızlıktan değil bir arıza sonucu olmuştur" denildi.

'ZEHİR SAÇIYOR'

Sözcü Gazetesi'nden Ümit Türk'ün haberine göre, Limak Şirketler Grubuna ait olan Ergani Çimanto Fabrikası’nın bacasından çıkan siyah dumanlar, adeta zehir saçıyor. Dün, çekilen bu görüntülerde, çimento ve benzeri üretim yapan fabrikaların da termik santrallerin saçtığı hava kirliliğinden aşağı kalır tarafının olmadığını gözler önüne serdi. İlk bakışta fabrika yangınını andıran siyah dumanları görenler, ‘Çimento fabrikası şuan şehire zehir saçıyor’ yorumunda bulundu.

LİMAK'TAN AÇIKLAMA

Limak Ergani Çimento Fabrikası Genel Müdürü Mahmut Zeki Yıldırım tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Fabrikamızın devreye alınması için fırın ateşlenmesi esnasında elektrik arızası nedeniyle yakıt pompasının devreden çıkması nedeniyle yanmayan yakıtın döner fırın ünitesinde birikmesi sonucu kısa süreli (4-5 dakika) fırında biriken gazlar bacadan kontrolsüz bir şekilde atmosfere kaçmıştır. Duruma anında müdahale edilerek gerekli tedbirler alınmıştır. Durumun düzeltilmesinin hemen ardından da normal çalışma düzenine geçilmiştir.”

“GEREKLİ HASSASİYET GÖSTERİLECEK”

“Fabrikamızda her türlü çevre standartları uygulanmaktadır. Tüm arıtma tesislerimiz ve filtrelerimiz en son teknolojiye uygun olup bugüne kadar bu tür çevre ile ilgili yatırımlara Ergani fabrikamızda 15 milyon dolar civarında harcama yapılmıştır. Bundan sonra de gerekli hassasiyetler gösterilmeye devam edilecektir. Bu durum bir duyarsızlıktan değil bir arıza sonucu olmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız