birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

AKP'yi suçlamıştı: Gri pasaport skandalında Ersin Kilit tutuklandı

Gri pasaportlarla Almanya'ya insan kaçakçılığı yapıldığı iddialarıyla ilgili dava kapsamında, 49 kişinin Almanya’ya gitmesine aracılık eden Ersin Kilit, 22 Haziran'da Malatya'da tutuklandı. Kilit, 5 Kasım 2021'de Hannover mahkemesindeki ifadesinde, "Asıl suçlular Türkiye’de. AKP’li belediyeler ve İçişleri Bakanı Soylu’ya bağlı yetkililerdir" demişti.

GÜNCEL 25.06.2022 12:02
AKP'yi suçlamıştı: Gri pasaport skandalında Ersin Kilit tutuklandı
Abone Ol google-news

Türkiye'de 29 belediyenin adının karıştığı gri pasaportla insan kaçakçılığı olayında önemli rol oynayan Ersin Kilit, gittiği Malatya'da ‘insan kaçakçılığından’ tutuklandı.

Geçen yıl Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi'nin “Çevreye duyarlı bireyler yetiştirmek için ekip gönderiyoruz” diyerek, gri pasaportlarla Almanya'ya insan kaçırdığının ortaya çıkmasından sonra, birçok AKP'li belediyenin benzer işi yaptığı belirlenmişti. Sözcü'nün haberine göre, Ordu'nun Korgan ilçesinden, gri pasaport ve sahte bir ‘resmi gezi’ ile Hannover'e gönderilen 49 kişinin Almanya’ya gitmesinde aracılık eden Ersin Kilit, 22 Haziran'da Malatya'da tutuklandı.

Gri pasaportla insan kaçakçılığının yapıldığı ilk yer olan Malatya'ya neden ve nasıl gittiği bilinmeyen Kilit, Almanya'da 5 Kasım 2021 günü yapılan duruşmada, "Bana o yazıyı AKP’li Korgan Belediyesi hazır verdi. ‘Delegasyon’ dediler. İnandım, sadece imzaladım" demiş ve 90 gün bir kamu kuruluşunda çalışma ya da 900 euro para cezasına çarptırılmıştı.

Kilit, ifadesinde, “Asıl suçlular Süleyman Soylu'ya bağlı birimler ve AKP'li belediyeler” diyerek AKP'yi suçlamıştı.

AKP'Yİ SUÇLAMIŞTI

Kilit'in avukatı Mahmut Erdem ise, "Bu pasaportları veren makam İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bağlı. Gerçek suçlular onlar ve AKP’li belediyelerin kurdukları sistemdir. Müvekkilimi kandırmışlar. O basit bir inşaat işçisi" savunmasını yapmıştı.

"MÜVEKKİLİM ALMAN, BIRAKIN"

Alman vatandaşı olduğu belirtilen Kilit'in tutuklanmasının ardından da avukatı bir açıklama yaptı. Erdem, şunları söyledi:

"Müvekkilim Alman vatandaşıdır. Türk yargısı onu, gri-hizmet pasaportu ile adam kaçırmakla suçluyor. Oradaki hükümet, suçunu örtmek için müvekkilimi tutukladı.

Türkiye'de 29 belediye bu olaya karışmıştı ve 2018 ile 2021 yılları arasında her gün bir otobüs dolusu insan gönderiliyordu. Bunu sadece benim müvekkilim yapmış olamaz.

Adil bir yargılama olacağını sanmıyorum. Alman vatandaşı olan müvekkilimin serbest bırakılması için girişimleri başlattık."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol