AKP, YSK’ye olağanüstü itirazda bulundu

16.04.2019 15:21 GÜNCEL
AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un İstanbul için olağanüstü itiraz dilekçesini YSK’ye bildirildi. Yavuz, YSK önünde yaptığı açıklamada, “İstanbul’da seçimin yenilenmesi için YSK’ye başvurduk” ifadelerini kullandı. AKP’den, partinin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’daki seçim sonuçlarına olağanüstü itirazda bulunmak üzere hazırladıkları dilekçeyi saat 15.30’da Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) teslim edeceği […]

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un İstanbul için olağanüstü itiraz dilekçesini YSK’ye bildirildi. Yavuz, YSK önünde yaptığı açıklamada, “İstanbul’da seçimin yenilenmesi için YSK’ye başvurduk” ifadelerini kullandı.

AKP’den, partinin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’daki seçim sonuçlarına olağanüstü itirazda bulunmak üzere hazırladıkları dilekçeyi saat 15.30’da Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) teslim edeceği açıklanmıştı.

Yavuz, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da “Birazdan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talepli olağanüstü itirazımızı Yüksek Seçim Kuruluna sunmuş olacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

Yavuz, saat 15.30 sıralarında YSK’ye gelerek olağanüstü itiraz dilekçesini bildirdi.

“İstanbul’da seçimin yenilenmesi için YSK’ye başvurduk”

Ali İhsan Yavuz, YSK başvurusu sonrası açıklamalarda bulundu. YSK’ye 3 valiz ile gelen Yavuz, yaptığı açıklamada somut bir delil sunamayarak, “Bu işte gerçekten bir iş var, net bir organize usulsüzlük var, seçim yolsuzluğu var. Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK’dir” dedi.

Yavuz, “İstanbul’da seçimin yenilenmesi için YSK’ye başvurduk” dedi.

YSK önünde açıklama yapan Yavuz, “YSK, 28 bin farkla CHP’nin lehine seçimin bittiğine dair açıklama yapmıştı. CHP, 29 bin oyla kendilerinin lehine bittiğini açıklamıştı.3 bin 870 oy farkla Ak Parti’nin seçimleri kazandığını belirtmiştik. Rakamlar her yerde çelişkili, olduğu için İstanbul’da inceleme yaptık ve seçimlerin iptali ve yeniden yapılması ile ilgili dilekçemizi YSK’ye verdik” şeklinde konuştu.

Yavuz, “Oyların sadece %10’u sayıldı. İl Seçim Kurulu’ndan sonra YSK’ye geldik. Ortada bir şüphe var ve biz bu şüpheyi düzeltemedik. Sadece maddi hata düzeltiminde 29 binlerden indi. Maddi hataların düzeltiminde %85,5 kadar AK Parti lehine yazıldı, %14,5 kadarı sadece CHP’nin lehine oy yazıldı” ifadelerini kullandı.

Yarın 10.30’da AKP İl Başkanlığında basın toplantısı ile açıklamalarda bulunacaklarını belirten Yavuz, “Sayım döküm çizelgelerinden 5 binden daha fazladı mühürsüz, 214 tanesi boş. Kısıtlı seçmenlerle ilgili usulsüzlükler var, hükümlüler var oy kullanan” şeklinde konuştu.