Müslüman Kardeşler'in Tunus kolu AKP’nin kardeş partisi En Nahda'nın lideri Gannuşi gözaltına alındı, hareketin genel merkezi basıldı, büroları kapatıldı… Gannuşi ve İhvancılar ülkeyi iç savaşla tehdit etmişti. Gannuşi, Erdoğan ve AKP'nin "akıl hocalarından"

AKP’nin kardeş partisi En Nahda’ya operasyon

DIŞ HABERLER

Arap Baharı'nın başladığı Tunus’ta Müslüman Kardeşler’in bu ülkedeki kolu olan En Nahda Hareketi’ne kapsamlı operasyon. En Nahda’nın Genel Merkez binası terörle mücadele birimleri tarafından basıldı. En Nahda lideri ve eski Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ise evinden gözaltına alındı.

Muhafazakar Cumhurbaşkanı Kays Said’in demir yumrukla yönettiği Kuzey Afrika ülkesinde sular durulmuyor. İhvan hareketinin Tunus uzantısı En Nahda ve liderlerine yönelik baskınlar gerilimi yükseltti. En Nahda Hareketi lideri ve eski Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi’nin ise pazartesi günü güvenlik güçleri tarafından evine yapılan baskınla iftar saatinde gözaltına alındığı açıklandı. 81 yaşındaki Gannuşi’nin gözaltısını Nahda Hareketi yönetici kadrolarından ve eski Dışişleri Bakanı Refik Abdusselam, Facebook hesabından duyurdu.

En Nahda Hareketi Siyasi Danışmanı Riyad eş-Şuaybi de başkent Tunus’ta yer alan genel merkezlerinin basıldığını açıkladı. Eş-Şaybi, yaptığı açıklamada “Genel Merkez binamıza yönelik arama, parti çalışmalarının ve örgütlenme özgürlüğünün açık bir ihlalidir. Merkezimiz birkaç günlüğüne arama yapılması için güvenlik güçleri tarafından boşaltıldı” ifadelerini kullandı.

TEHLİKELİ GİRİŞİM

Gannuşi’nin gözaltına alınmasının ardından En Nahda Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada ülkedeki muhalefete "muhalif siyasilerin hakları ve özgürlüklerine karşı yapılan ihlaller ve baskıcı uygulamalara karşı tek bir saf halinde durulması" çağrısı yapıldı.
Gannuşi'nin gözaltına alınmasının "oldukça tehlikeli bir gelişme" olduğu belirtilerek Nahda liderinin derhal serbest bırakılması istendi.

İÇ SAVAŞ KIŞKIRTICILARI

Gannuşi, Terörle Mücadele ve Kara Para Aklama Yasası kapsamında gözaltına alındığı kaydedildi. Gannuşi'nin gözaltına alınmasına dair verilen haberlerde "Ulusal Kurtuluş Cephesi liderleriyle yaptığı bir konuşmanın video kaydının sızdırılması üzerine Gannuşi’nin gözaltına alındığı iddia edildi.

15 Nisan Cumartesi günü düzenlenen halka açık bir toplantıda Gannuşi’nin bir "iç savaş" kışkırtma riskine atıfta bulunduğu, siyasi İslamcılar da dahil olmak üzere belirli siyasi eğilimlerin bir kenara atılmaması konusunda uyarılar yaptığı ortaya çıktı. Aynı etkinlikte hareketin Halk Temsilcileri Meclisi (ARP) başkanı da Kais Said rejimini 1987'den 2011'e kadar cumhurbaşkanı olan Zeynel Abidin bin Ali'nin rejimine benzetmiş, benzer şekilde suçlu bulunacaklarını ima ediyor.

Gannuşi, Erdoğan ve AKP'nin "akıl hocalarından." Sık sık Ankara'da ağırlanan Gannuşi AKP tarafından el üstünde tutuluyor.

TUNUS'TA SİYASİ KRİZ

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ordunun da desteğiyle 25 Temmuz 2021'deki olağanüstü kararlarının ardından Meclis'i askıya almış ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmıştı. 22 Eylül’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.
Said, 13 Aralık 2021'de açıkladığı "siyasi krizden çıkışın yol haritası" ile ülkede 26 Temmuz 2022'de Anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022'de de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını bildiri. Yüzde 30.5 katılımlı referandumdan yüzde 94.6 oy alarak yetkilerini genişleten Said’in referandumu En Nahda ve diğer muhalefet partilerince boykot edilmişti.

Ülkede birinci turu 17 Aralık 2022’de düzenlenen erken genel seçimlere katılım oranı yüzde 11’lerde kalmıştı. Bir ay sonra Ocak 2023’te yapılan ikinci tur seçimindeki katılım da 11.3’te kalmıştı.