birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 01.04.2017 00:03

Akşam tahliye edilen 21 gazeteci gece yeniden gözaltına alındı

Akşam tahliye edilen 21 gazeteci gece yeniden gözaltına alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, “FETÖ’nün medya yapılanmasına” yönelik soruşturma kapsamında dün akşam saatlerinde tahliye kararı verilen 21 gazeteci hakkında yeni kararlar çıktı. Böylece, yeni soruşturma ve dava kapsamında yapılan itiraz sonucunda tahliyelerine karar verilen 21 kişi, bu aşamada serbest bırakılmamış oldu.

Cezaevi çıkışında gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ''silahlı terör örgütüne üye olma'' iddiasıyla tutuklu yargılanan ve dün tahliyesine karar verilen gazeteciler Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç ve Oğuz Usluer hakkında ''darbe'' soruşturması başlattı. Başsavcılıkça, cezaevi çıkışında gözaltına alınan 6 gazeteci hakkında ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek'', Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek'' suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi. Şüphelilerin gözaltına alınma gerekçesi olarak, şüpheliler aleyhindeki deliller, atılı suçun özelliği, kaçma şüphesi gösterildi.

Tahliyeye itiraz edildi

“FETÖ'nün medya yapılanmasına” yönelik dava kapsamında, duruşma savcısı, aralarında Hanım Büşra Erdal'ın da bulunduğu 8 sanığın tahliye edilmesi kararına itiraz etti.

İtiraz kabul edildi

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, “FETÖ'nün medya yapılanmasına” yönelik dava kapsamında, duruşma savcısının, 8 sanığın tahliye edilmesi kararına itirazını kabul etti.

Atilla Taş’a da gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, ayrıca ‘FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında, tahliyelerine karar verilen, aralarında Atilla Taş'ın da bulunduğu 7 şüpheli hakkında da gözaltı kararı çıkarıldı.

CHP’li Yarkadaş’tan tepki

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, tekrar gözaltı kararını Twitter hesabından şu mesajlarla değerlendirdi:

Tam sekiz aydır tutuklu olan sanıklar, gece yarısı tahliye edilecekken, yargı üzerinde ağır bir baskı kuruldu. Twitter'da başlatılan kampanya üzerine, Adalet Bakanlığı ve HSYK'nın devreye sokulduğu iddia edildi.

Ve böylece, sabah tahliye isteyen savcı, akşam ise karar değiştirdi!!! Aynı savcı bu kez, sekiz kişi için yeniden yakalamaya bağlı gözaltı istedi! Ne oldu da aynı savcı 12 saatte kararından vazgeçti. Şu an tam bir hukuk rezaleti yaşanıyor.

Eğer bu kişiler hakkında başka bir soruşturma vs varsa, savcı bunu mahkeme sürerken söyleyebilirdi. Açık ki; yargı baskı altına alındı ve karar değiştirildi. Bunu açıklayabilecek bir mantık ve hukuk kavramı bilmiyorum. Bu gece olan bitenin ardından, zaten güven erozyonu yaşayan yargı inandırıcılığını tamamen kaybetmiştir. Tam sekiz aydır tutuklu bulunan kişilerin tahliyesine karar veren yargının, gelen açık baskıya teslim olması yurttaşları koruyacak hiçbir mekanizmanın kalmadığının göstergesidir.

Bugün tahliye kararını beğenmeyen ve karar değiştirtenler; yarın aynı taktiği SEÇİM SONUÇLARI için de uygulamaya çalışacaktır. Halkımız olan biteni iyi değerlendirmeli ve kararını ona göre vermelidir. Kendi denetimlerindeki yargıya bile güvenmeyen iktidar, adeta paranoya yaşamakta ve her uygulamadan kaos senaryosu çıkarmaktadır.

Bir ülke bu ruh haliyle yönetilemez. İktidar artık sakinleşmeli ve yargıya müdahale etmeye son vermelidir. Yargıçları hedef gösteren yandaş medya ise açıkça suç işlemekte ve adil yargılamayı etkilemektedir. Bu TCK'nın 277. maddesinde açıktır. Savcılar, derhal harekete geçmeli ve baskı yapanlara karşı harekete geçmelidir. Adalet yoksa hiçbir şeyin anlamı kalmaz. Hepimiz yargıya güvenmek istiyoruz. Bu rezalete tahammül edemiyoruz!

Cem Küçük yargıyı tehdit etti!

'FETÖ' üyeliği suçlaması ile yargılanan gazetecilerin tahliye edilmesine dair çıkan kararın ardından Cem Küçük sosyal medya hesabından, tahliye kararını veren hakim ve savcıları tehdit etti. Cem Küçük'ün yargı üyelerini açıkça tehdit ettiği bu paylaşımlarından sonra da gazeteciler için verilen tahliye kararları geri çekildi.

aksam-tahliye-edilen-21-gazeteci-gece-yeniden-gozaltina-alindi-267001-1.

Tahliyesine karar verilen isimler

Tahliyesine karar verilen 21 isim şöyleydi:

Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Atilla Taş, Bayram Kaya, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habip Güler, Halil ibrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammet Sait Kuloğlu, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç, Yakup Çetin, Yetkin Yıldız.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol