birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Akşener, Davutoğlu ile görüştü: Bizi yönetenler ayağını denk alsın

Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Bizi yönetenler ayağını denk alsın. Bu iş bilmez cahil cehaletiyle övünen bu arkadaşları, sandıkta oylarınızla göndereceğiz. Bu ucube sistemden kurtulacağız” dedi.

SİYASET 24.11.2021 16:07
Akşener, Davutoğlu ile görüştü: Bizi yönetenler ayağını denk alsın
Abone Ol google-news

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin genel merkezinde Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu’nu ağırladı.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmelerinin ardından iki başkan basın açıklaması gerçekleştirildi ve ekonomideki kötü gidişatla ilgili açıklamalarda bulundu.

İlk olarak konuşan Davutoğlu, “Bu dış mihraklar kimler?” diye sorarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erdoğan'ın 'kurtuluş savaşı' açıklamasını dinledim. Buradan kendisine çağrıda bulunuyorum. Elinizde tüm istihbarat verileri var. Bankacılık sektörüne dair bilgiler, giriş çıkışlar hepsi var. Çıkın açıklayın. Bu dış mihraklar kimler? Elinde Türk Lirası olanlar kaygılı. TL değiş tokuş edilmekten de çıktı. Servetleri büyüyen bir grup veelindeki TL değer kaybeden diğer grupta. Kurtuluş savaşı Türk Lirası’na değer kazandırırdı, kayıp değil. İktidar Türk varlıklarını ucuzlatıyor. 70'li yıllarda olduğu gibi Türkiye ödeme krizine girerse yeterli döviz stoku yoksa 70 sente muhtaç kalma riskimiz var. Önce iktidara karşı Kurtuluş Savaşı vermek gerek. Bütün bu duruma yol açmış faktörlerin farkındayız. Türkiye sahipsiz değil. Onlar arasından istişare var. 28 Şubat zamanında olduğu gibi otoriter bir rejim kurulması tehlikesi altındayız. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum, toplantı ve gösteri yapmak anayasal haktır bu hak kullanılabilir ama hiçbir provokasyona gelmeden, hukuki olarak süreçleri tamamlanmamış kontrolsüz kitle gösterilerinden uzak durmaya çağırıyorum.”

“İTİBAR İSRAFLA DEĞİL, PARANIN GÜCÜYLE OLUR”

Akşener ise açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Ben ekleyeceğim sadece şu var. Aynı şeyi 3. kez yapıyorsanız bu hatadır. Ekonominin bu durumu iktidarın tercihi. İstiklal Savaşı seçimi kazanmaya yönelik aba altından sopa göstermeye yönelikse kaosu çıkaran yönetemez o da paketlenir. Bizi yönetenler ayağını denk alsın. 'Milli paramız' diyorlar. Hani yerli ve milli ya bunlar. İtibar israfla değil, paranın gücüyle olur. Eğitimle, sanayi ile olur. Ekolojiye yaptığınız yatırımla olur. Öğrencilerim arıyor. Akıllı mantıklı olsun. Bu ülkenin kaynakları yüksek. Bu iş bilmez cahil cehaletiyle övünen bu arkadaşları, sandıkta oylarınızla göndereceğiz. Bu ucube sistemden kurtulacağız. Milletimize düşen oylarını kullanmaktır. Bu sandık eninde sonunda gelecek. Bu arkadaşlar aynı İstanbul'da, Ankara'da, Adana'da, Antalya'da, Hatay'da olduğu gibi 'atta'ya gidecekler.”

BAE PRENSİNİN ZİYARETİNE ELEŞTİRİ

Akşener ve Davutoğlu ardından gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Sorular ve cevaplar şu şekilde:

BAE Veliaht Prensi'nin ziyaretini nasıl okuyorsunuz?

Akşener: Allah kimseyi söylediklerinin tersine davranmak zorunda bırakmasın.

Davutoğlu: Çok kısa ve öz cevap oldu. Katılıyorum. Türkiye'nin bütün ülkelerle ilişkilerini geliştirmesi teşvik edilmesi gereken bir husustur. Ama nasıl geliştirildiği de önem taşır. 15 Temmuz'la ilgili bu kadar ağır ithamdan sonra sadece son dönemdeki açıklamalarıyla birçok siyasinin cevap veremeyeceği sorular soran Sedat Peker faktörü varsa, taviz söz konusuysa kamuoyuyla paylaşılması lazım.

Oktay Saral'ın (Cumhurbaşkanı Danışmanı) sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Akşener: Prensip olarak atanmışlarla konuşmuyorum. Arkadaş Erdoğan'ın gözüne girmek için sallamış.

Davutoğlu: Ben de bürokratlarla muhatap olmam ama güzel bir söz var. Kem söz sahibine aittir.

Akşener: Balık baştan kokarmış.

Davutoğlu: Diğer bir güzel söz de bu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol