birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 05.04.2021 16:57

Akşener’den bildiri gözaltıları ardından Erdoğan'a çağrı: 'Atanmışların zevzeklerini de alın'

‘Emekli amiraller bildirisi’ ardından yaptığı açıklamada “Bu bir zevzekliktir” diyen Akşener, bildiriye imza atan isimlerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Saray’da ‘zevzeklik’ yapan birçok ismin bulunduğunu söyleyen İYİ Parti Lideri, Erdoğan'a seslenerek, "Atanmışların zevzekliklerini de gözaltına alarak soruşturun bakalım" dedi.

Akşener’den bildiri gözaltıları ardından Erdoğan'a çağrı: 'Atanmışların zevzeklerini de alın'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, emekli amirallerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Emekli amirallerin yayımladıkları bildiri ardından dün yatığı açıklamada, “Bu bir zevzekliktir” diyen Akşener, bugün bildiriye imza atan isimlerden bazılarının gözaltına alınmasını eleştirdi. Akşener, Saray ve çevresinde ‘zevzeklik’ yapan birçok bürokratın bulunduğunu söyleyerek, “Atanmışların zevzekliklerini de gözaltına alarak soruşturun bakalım” dedi.

“Demokrasi üzerinden tartışma yaratılacağını, iktidarın da bunun üzerinde tepineceğini bildik. Demokrasinin yanındayız. Siyasetçinin muhatabı siyasetçidir. Elbette insanları söz söyleme hakkı vardır. Ama gece yarısı bildirisinin doğru olmadığını, bunun da zevzeklik yani çok konuşma boş konuşma anlamına geldiğini söyledik” diyen Meral Akşener şöyle konuştu:

ZEVZEVKLİK YAPAN BÜROKRATLAR

“Ama şimdi bunun üstüne siz bu insanları gözaltına alma yoluna giderseniz o zaman bizim bu defa iktidara şunu sorma ve söyleme hakkımız doğar. bu zevzekliklerin yapıldığı pek çok iktidar partisi bürokratları var yani siyasi partilere bu seferde muhalefete ayar vermeyi isteyen iktidar partisini öveceğim derken hadsizlik ve saygısızlık yapan tanzim etmeye kalkışan bir kısmı sarayda yaşayan pek çok zevzeklik yapan bürokrat var.

GÖZALTINA ALIN ÇAĞRISI

Buradan Sayın Erdoğan’a ve arkadaşlarına sesleniyorum madem zevzeklik olarak tanımladığım bu bildiri üzerinden bir gözaltı süreci başlattınız şimdi muhalefet partilerine ana muhalefet partisinin genel başkanına hakaret eden İYİ Parti’nin genel başkanına hakaret eden yargıçlardan tutun saray şürekâsına kadar atanmışların zevzekliklerini de gözaltına alarak soruşturun bakalım. Onun da takipçisi olacağız.”

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Karasu İlçe Teşkilatı Kurucu Başkanı Levent Arslan, Genel Başkan Meral Akşener'in 104 emekli amiralin açıklaması için yaptığı "zevzeklik" değerlendirmesine tepki olarak partisinden istifa etmişti.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili ortak açıklama yapan emekli amiraller, bu sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı.

Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ve Atilla Kezek'in de aralarında olduğu 10 emekli amiralin daha sonra Ankara'da sorgusu başlamıştı.

Emekli amiraller 'cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmak'la suçlanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol