İYİ Parti lideri Akşener, Merkez Bankası'nın bir kez daha faiz indirimi kararı almasına, "Açıklanan bu faiz kararı; artık ekonomi biliminin değil, psikoloji biliminin tartışma konusudur. Devlet, bilimle inatlaşarak yönetilmez" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Akşener'den faiz kararına tepki: Bu karar artık psikoloji biliminin konusu
Fotoğraf: Depophotos

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kur'nun (PPK) faiz kararına, "Açıklanan bu faiz kararı; artık ekonomi biliminin değil, psikoloji biliminin tartışma konusudur" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Akşener, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi: "Açıklanan bu faiz kararı; artık ekonomi biliminin değil, psikoloji biliminin tartışma konusudur. Devlet, bilimle inatlaşarak yönetilmez. Devlet yönetmek rasyonellik ister!"

SON DÖNEMDEKİ FAİZ KARARLARI

2021 yılında ocak ve şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş, mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Nisan, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmamış ve faizler yüzde 19’da sabit tutulmuştu.

Eylül ayında ise faizler yüzde 19’dan yüzde 18’e çekildi. Ekim ayında politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 18'den yüzde 16'ya indirildi. Kasım ayında da faiz indirimini sürdüren Merkez Bankası, 100 baz puan indirime gitti ve faizleri yüzde 15’e çekti.

Aralık ayında da faizlerin 100 baz puan indirilmesiyle birlikte faiz yüzde 14’e düşürüldü. 2022 ocak ve şubat, mart, nisan ve mayıs, haziran ve temmuz aylarında da faiz yüzde 14’te sabit bırakıldı.

Merkez Bankası ağustos ayında faizi yüzde 14'ten yüzde 13'e indirdi. Para Politikası Kurulu bugün faiz oranının yüzde 13'ten yüzde 12'ye indirildiğini duyurdu.