birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 05.02.2021 21:37

Akşener'den Mansur Yavaş sorusuna yanıt: Takındığı tavrı çok olumlu buluyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlere ilişkin açıklamasını nasıl değerlendirdiğine yönelik bir soruya, "Elbette takındığı tavrı çok olumlu buluyorum" dedi.

Akşener'den Mansur Yavaş sorusuna yanıt: Takındığı tavrı çok olumlu buluyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'nın Gölbaşı ve Elmadağ ilçelerinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Akşener, ilk olarak Gölbaşı ilçesine gitti, buradaki temaslarının ardından Elmadağ'a geçti.

Esnafı ziyaret eden ve sorunlarını dinleyen Meral Akşener, yurttaşlarla sohbet edip, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Akşener, bir gazetecinin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlere ilişkin açıklamasını nasıl değerlendirdiği sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bir baba Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı... Bütün bu süreçte gencin, yaşlının, problemlinin, dezavantajlıların yanında durdu. Dolayısıyla Mansur beyin şahsında vicdanımız harekete geçti. Elbette takındığı tavrı çok olumlu buluyorum."

YAVAŞ, BULU'YU İSTİFAYA DAVET ETMİŞTİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi Rektörü Melih Bulu’yu istifaya davet etmişti.

Bulu’nun, üniversitede huzuru sağlamak ve ülkedeki kutuplaştırmayı önlemek adına istifa etmesi gerektiğinin altını çizen Yavaş, “Bir yönetici sorumluluğu ile bunları yazıyorum” diyerek bir mektup yayımlamıştı.

Yavaş, mektupta şunları ifade etmişti:

"Gerginliklerden yorulmuş olan ülkemizde, elinize tarihi bir fırsat geçti. Tek bir hareketinizle, ülkemize ve milletimizi büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan ve ülkeye yayılma eğilimi gösteren krizle ilgili, belki de hiçbir siyasi liderde, hiçbir partide ve hiçbir sivil toplum kuruluşunda olmayan bir imkana sahipsiniz. Sorumluluk sahibi bir bilim adamı olduğunuzu göstererek, atandığınız rektörlük görevinden feragat edip, ülkemiz adına tarihi bir fedakarlık yapabilirsiniz.

Lütfen bir feraset örneği gösterin ve isminiz üzerinden gençlerimizin, güvenlik güçlerimizin, toplumsal kesimlerimizin karşı karşıya gelmesine daha fazla izin vermeyin.

İsminiz, kamplaşmanın bir öznesi değil, ülkesi ve milleti için makamdan fedakarlık yapabilen bir bilim adamı olarak anılsın. Bu tarihi olgunluğu, kendinizden ve milletimizden esirgemeyin.

Bu ülkenin nice genç fidanları vatan savunması için hayatlarını feda ederken, ülkenin krize girmemesi adına size düşen en anlamlı görev makamı terk etmekse, bunu derhal gerçekleştirmek, sizi asla küçültmeyecek, aksine büyütecektir.

Gelin akl-ı selimle davranın. Ne gençlerimiz zarar görsün ne de polislerimiz onlarla karşı karşıya gelsin.

Gerginliklerden ve kutuplaşmalardan yorulmuş milletimize babacan bir tavırla soluklanma imkanı sağlayın. Eğer bir kurban verilecekse, akademik barışı, gençliği ve geleceğimizi değil, makamınızı kurban verin. Çünkü makamlar gidici, milletçe birlik ve beraberliğimiz kalıcıdır.

Unutmayın, siz makamdan ayrılma kararlılığı gösterdiğinizde, bir yandan üniversitede huzurun sağlanmasına vesile olacak, diğer yandan bu krizi fırsata çevirmek isteyen kötü niyetlilerin heveslerini kursaklarında bırakmış olacaksınız.

Mesele, artık sizin akademik kariyerinizi tartışmak değildir. Mesele, ülkemizin, sizin adınız ve atandığınız makam üzerinden yeni bir krize sürüklenme meselesidir.
Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, her gencimiz bir annenin duası, bir ailenin parçası, bir geleceğin yazısıdır.

Boğaziçi kültürünü ‘işi kavgaya götürmeden uzlaşılabilen bir kültür’ olarak tanımlamıştınız. İşte tam fırsatı. İşi daha fazla kavgaya götürmeden, üniversiteyi ‘bilim yuvası’ kimliğine dönüştürmek ve ‘uzlaşı’nın önünü açmak için fedakarlık yapmak size düşüyor.

Tek bir hareketinizle bunu sağlamak elinizde. O koltukta bulunduğunuz her dakika, masum gençlerimizin zarar görmesine, gözümüzden sakındığımız güvenlik güçlerimizle karşı karşıya gelmesine sebep oluyorsa, o tek hareketi yapmanız, hem akademisyenlik hem de vatanseverlik görevidir.

Kendinizi ve ülkemizi bu milli görevden mahrum etmeyin ve gecikmeden gereğini yapın. Böylece fedakarlıkla tarih yazmış, yeni bir krizin eşiğindeki ülkemize nefes aldırmış olun.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol