birgün

-1° HAFİF KAR DUŞU

GÜNCEL 06.12.2021 14:41

Akşener'den TBB yorumu: Hesap verilebilir olmayı mecbur hale getirecek bir değişim

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Metin Feyzioğlu'nun kaybedip Erinç Sağkan'ın galip geldiği TBB seçimini değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, "Hesap verilebilir olmayı mecbur hale getirecek bir değişim oldu" ifadelerini kaydetti.

Akşener'den TBB yorumu: Hesap verilebilir olmayı mecbur hale getirecek bir değişim

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) yaşanan yönetim değişikliğini, " Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, adaleti, liyakati, şeffaflığı, hesap verilebilir olmayı mecbur hale getirecek bir değişim oldu" ifadeleriyle yorumladı.

Ankara'da Otizm Vakfı'nı ziyaret eden Akşener, TBB seçimlerinin değişimin öncüsü olduğu yönünde yapılan yorumlarla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"Yorumlara katılıyorum. Değişimin ayak seslerini çok uzun bir zamandır söylüyorum ben. Onun için katılıyorum. Hayırlı uğurlu olsun inşallah. İyi bir dönem olacak. Nefes alacağız. Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, adaleti, liyakati, şeffaflığı, hesap verilebilir olmayı mecbur hale getirecek bir değişim oldu. İster 2023, ister daha önce seçime gideceğiz. Siyasi partilerin birbirleriyle olan rekabeti, bu tür kavramlar üzerinden, 'Ben daha iyisini yapacağım' şeklinde olacak. İttifakların birbiriyle olan rekabeti, kutuplaştırma, ayrışma yerine, bu değişimler sürdüğü takdirde hizmet üzerinden, proje üzerinden yapılacak. İyi olacak."

FEYZİOĞLU'NUN 8,5 YILLIK DÖNEMİ SONA ERMİŞTİ

Türkiye Barolar Birliği’nin 36’ncı Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimi Erinç Sağkan’ın listesi kazanmış, AKP’ye yakınlığı ile bilinen ve eleştirilen eski başkan Metin Feyzioğlu’nun 8,5 yıllık dönemi sona ermişti.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, baro başkanlarının ‘çoklu baro’ yasasına karşı yaptığı eylemde öne çıkan isimlerdendi.

Sağkan’ın listesinde şu isimler yer alıyor:

• Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt
• Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez
• Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun
• Aksaray Barosu Başkanı Ramazan Erhan Toprak
• Kırklareli Barosu Başkanı Turgay Hınız
• Eski Adana Barosu Başkanı Veli Küçük
• Eski Muş Barosu Başkanı Abdulbaki Çelebi
• Şırnak Barosu delegesi Ali Bayram
• Ankara Barosu delegesi İsmail Cumhur Bozkurt