birgün

9° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 06.08.2015 12:20

Aksoy: Acıyı ve masumiyeti vicdanlara aktarmak istedim

Aksoy:  Acıyı ve masumiyeti vicdanlara aktarmak istedim

CEM ARTAN

Dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından ‘ucube’ olarak nitelendirilen ve daha sonra yıkılan ‘İnsanlık Anıtı’nın sahibi Mehmet Aksoy’un, Mersin’de katledilen Özgecan Aslan için yaptığı anıt heykel tamamlandı.

Heykeli, Özgecan’ın mezarına koymak isteyen Aksoy, bir bronz kopyasının da Mersin’de ki Özgecan Barış Meydan’ına koymak istediğini ve heykelin eylül başı gibi açılacağını belirtti. Heykeli yapmadan önce Mersin’e giderek, Özgecan’ın ailesi ile de konuştuğunu dile getiren Aksoy, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile de mezarın düzenlenmesi için irtibat halinde olduklarını söyledi. Heykeli kadınların gördüğü şiddete karşı bir direniş olarak niteleyen Aksoy, heykeli aslında kadınların gördüğü şiddete karşı bir direniş bir masumiyetin övgüsü olarak tasvir ettiğini dile getirdi. Aksoy, yaptığı heykeli tasvir ederken; “Bir yanda rüzgâr da saçları dalgalanıyor. Heykelin alt tarafında tırnakların taşa geçmiş izleri var. Tırnak izlerini bu şiddeti anlatmak için yaptım. Bir direnç gösterdiğini anlatmak için. Bir kanadının içinde bir boşluk var boşluktan ağaçlar, insanlar, doğa görünüyor. O sonsuzluğa doğru kanat açmış bir can var” diye konuştu.

Özgecan Aslan olayının bir sembol olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Akla hukuka uygun kanunların çıkarılmasını istediğimden ve insanlardaki bu tepkinin sembolleşmesinden dolayı. Bu acıyı ve masumiyeti vicdanlara aktarmak istedim” dedi.

Aksoy ayrıca, şu an da Gezi Parkı olayları ile ilgili bir heykel üzerinde çalıştığını da söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol