birgün

16° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 15.07.2021 13:50

Akyaka imar planı için yürütmeye durdurma kararı verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın askıya çıkardığı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Akyaka İmar Planı Revizyonlarına karşı açılan iptal davasında Muğla 3. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Akyaka imar planı için yürütmeye durdurma kararı verildi

Aycan KARADAĞ

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Türkiye’nin doğa harikası olarak bilenen Akyaka beldesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın askıya çıkardığı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli İmar Planı Revizyonlarına karşı açılan iptal davasında Muğla 3. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, ‘Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği’ gerekçesi ile karar verdiğini açıkladı. Bakanlığın karara 7 gün içinde itiraz hakkı bulunuyor.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2016 yılında doğal sit alanlarının koruma derecelerini düşürmesi ile başlayan süreçte son olarak 1/5000 ve 1/1000 ölçekli İmar Planı Revizyonlarına karşı bölge halkı büyük tepki gösterdi. CHP Muğla Milletvekilli Süleyman Girgin de konuyu meclise taşımıştı. Yürütmeyi durdurma kararını bölge halkı büyük sevinçle karşıladı.

Davacı Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi Temsilcisi Serdar Denktaş, “Bölge halkı olarak beklentimiz, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nde (ÖÇKB) doğal yaşam üzerinde baskı oluşturan sorunların çözülmesi ve yaşam kalitesinin arttırılmasını öngören planların hazırlanması" dedi.

Plan yapılmasına karşı olmadıklarını söyleyen Denktaş, “Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sivil toplum örgütlerinin de katılımı ile hazırladığı ve bu sorunların birçoğunun çözümünü hedefleyen Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı ile uyumlu bir Akyaka İmar Planı Revizyonu’na hiç kimsenin itirazı olmazdı, sevinçle karşılanırdı. Ama 2020-2024 yılları arasında uygulanması öngörülen bu plan Bakanlık tarafından onaylanmasına karşın hala uygulamaya alınmadı. Bakanlığın Yönetim Planını uygulamaya almak yerine onunla tamamen çelişen imar planı revizyonunu gündeme getirmesi, Bakanlığın Yönetim Planı konusunda samimi olmadığını ortaya koyuyor. Zira Yönetim planında örneğin Azmak kenarındaki işgallerin kaldırılabilmesi için Kıyı Kanunu gereği kamulaştırmaların yapılması öngörülürken plan revizyonunda bu konuda hiçbir şey olmadığı gibi mevcut kamusal alanların da rant alanına dönüştürülmesi öngörülüyordu” ifadelerini kullandı.

SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Denktaş, şunları kaydetti: “Geçen hafta Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı tarafından Akyaka’da kalan son kamusal alanların da özelleştirilmesi kararı aslında Hükümetin Gökova Bölgesini tamamen bir rant alanına dönüştürmek istediğini ortaya koyuyor. Bölge halkı olarak bölgemizin talan edilmesi izin vermeyeceğiz, bu tür girişimlere karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu vesile ile Bakanlığa sesleniyoruz; Gökova ÖÇKB Yönetim Planı’nı artık raftan indirin ve uygulamaya başlayın. Akyaka ile ilgili imar planı revizyonunu da o yönetim planı çerçevesinde gerçek paydaşların katılımı ile birlikte olgunlaştıralım. Umarım sesimiz Cumhurbaşkanına da ulaşır ve o da Akyaka için aldığı özelleştirme kararlarından vazgeçer.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol