birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 11.02.2017 14:51

Alanya 'Güzel bir gelecek için Hayır' dedi

Büyük bir ilgi ve katılımın olduğu 'Alanya Hayır Diyor' konferansında, tek adam diktasına yol açacak anayasa değişikliğine ülkenin dört bir tarafında örülecek 'Hayır'larla izin verilmeyeceği belirtildi

Alanya 'Güzel bir gelecek için Hayır' dedi

Alanyalılar 'Hayır'ın startını EĞİTİM-SEN, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Alanya Şubesi, Pir Sultan Abdal Derneği Alanya Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), CHP, ÖDP ve Birleşik Haziran Hareketi'nin birlikte gerçekleştirdiği 'Alanya Hayır Diyor' konferansıyla verdi. Büyük bir katılımla gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak CHP Ankara Milletvekili Avukat Şanal Sarıhan ve BirGün Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi İbrahim Varlı katıldı.

Alanya Kültür Merkezi'nde Cuma akşamı düzenlenen konferansın moderatörlüğünü KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Alanya Şubesi Başkanı Caner Durak yaptı.

'Hayır kampanyası'nın startı verildi

Konferansın açılış konuşmasını yapan Av.Halime Şenli Bilgin etkinliğe dair bilgi verirken "OHAL'le yönetilen, ekonomik krizin derin bir şekilde yaşandığı, şiddetin eksik olmadığı, ülkenin Suriye'de anlamsız bir savaşa sokulduğu savaşa bir iklimde şimdi de önümüze bir anayasa değişikliği getirildi. Türkiye'nin tek sorunu buymuş gibi yeni bir sistem getirilmek isteniyor. Parlamento devre dışı bırakılmak isteniyor. Başbakanlık kaldırılıyor. Bir referandum sürecine girdik. Bu süreçte biz de Alanya'daki demokrat, vatansever insanlar bir araya gelip hayır çalışması yapmaya başladık. Bugün bu konferans ile 'Hayır' kampanyasının startını veriyoruz" dedi.

Bu anayasanın toplumsal bir karşılığı yok

Konferansta ilk sözü alan CHP milletvekili Av.Şenal Sarıhan, Meclis'ten türlü hile ve baskıyla geçirilen 'yeni anayasa' taslağının toplumsal bir karşılığının olmadığını söyledi. Anayasaların bir toplum sözleşmesi olduğunu, ancak AKP hükümetinin MHP ittifakıyla birlikte toplumun onay ve rızasını almadan kendi İslamcı zihin algısına göre bir anayasa dizayn ettiğini, bunun da kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Kapı kapı 'Hayır'ı örgütleyeceğiz

alanya-guzel-bir-gelecek-icin-hayir-dedi-244074-1.

Sarıhan'ın ardından söz alan BirGün Yazarı İbrahim Varlı ise bölgesel gelişmeler ışığında anayasa değişikliğinin ne anlama geldiğini anlattı. Ülkeyi içeride ve dışarıda savaşa sürükleyen siyasi iktidarın bir oldu bittiyle rejim değişikliğine yöneldiğini, tasavvur edilen bu yeni rejimin toplumun ve ülkenin çıkarına olmadığını söyleyen Varlı, ülkeyi Suriye bataklığına saplayan siyasal İslamcı zihniyet bölge genelinde olduğu gibi Türkiye'de de kaybedeceğini kaydetti.

Varlı şöyle konuştu: "Suriye'de, Mısır'da, Tunus'ta kaybettiler, burada da kaybedecekler. Umutsuzluğa yer yok. Referandumda 'Hayır' çıkacağına dair hiç bir tereddüdümüz yok. Bütün göstergeler bu yönde. Yine de rehavete kapışmadan ilmek ilmek 'Hayır'ı örmeliyiz. Kapı kapı dolaşarak, her bir bireyi sandığa taşıyarak bu işin üstesinden el birliğiyle çıkacağız. İktidar da istediğini alamayacağının, 'evet' çıkaramayacağının farkında. Bu nedenle 'Hayır'cılara saldırıyorlar, karalıyorlar. Evet kampanyalarını 'Hayır'cılar üzerinden kuruyorlar. Bu da içine düştükleri acziyeti gösteriyor."

alanya-guzel-bir-gelecek-icin-hayir-dedi-244075-1.alanya-guzel-bir-gelecek-icin-hayir-dedi-244076-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız